zielony dach

Kalisz: masz zielony dach lub fasadę? Nie zapłacisz podatku

Na zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą liczyć ci mieszkańcy Kalisza, których budynki mają zielony dach, fasadę lub ogród wertykalny. Inicjatorem takiego rozwiązania jest prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, który z wykształcenia jest architektem.

Projekt uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości przegłosowali kaliscy radni.

Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! – wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Prezydent miasta zachęca mieszkańców, by powiększali powierzchnię zieloną w bezpośrednim otoczeniu swoich domów.

Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych – dodaje prezydent Kalisza.

Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku.

zielony dach


Zwolnienie dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej, a warunkiem jego uzyskania jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Ulgi, dla tych, którzy na swoim domu mają zielony dach lub fasadę jest jedną z proekologicznych inicjatyw władz miasta, mających na celu m.in. zazielenienie miasta i przygotowanie go na zmiany klimatyczne.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Dom jednorodzinny | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

zdjęcia poglądowe wykonała Magdalena Bartnik – Kancelaria Prezydenta Miasta

źródło: UM Kalisz