Kamienica Kohnów to jedna z kilku zachowanych przedwojennych budowli, które stoją we wschodniej pierzei ul. Marszałkowskiej. Sześciopiętrowy obiekt, stojący pod numerem 56, został wzniesiony w stylu modernistycznym wg projektu architektów Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego.
Kamienicę wybudowano w 1935 r. dla rodziny Kohnów, w miejscu dwóch częściowo rozebranych obiektów, m.in. piętrowej kamieniczki Budziszewskiej z 1878 roku. Połączono ją z zachowanymi oficynami w głębi działki, za którymi wzniesiono pawilon kina „Imperial”. Po II wojnie światowej w 1945 r. zastąpiono je kinem „Polonia”, otwartego jako jedno z pierwszych kin w powojennej Warszawie. Później wejście zostało przeniesione na dziedziniec od strony ul. Pięknej.
Już na pierwszy rzut oka widać, że kamienica była luksusowa. Frontowa, oszczędna elewacja, licowana żółtym piaskowcem, nadal zachwyca znakomicie użytymi proporcjami i wysokim standardem wykończenia. Jej monumentalizm dobrze wpisuje się w sąsiadującą socrealistyczną zabudowę i pobliski plac Konstytucji. W podwórzu, na które wchodzi się wąskim korytarzem lub bramą, zobaczyć można posadzkę wyłożoną żółtą cegłą klinkierową oraz wysokie oficyny z końca XIX w. i z lat 30. XX w. W całym tym otoczeniu dominuje półkolisty, charakterystyczny ryzalit. Na podwórku kamienicy w dalszym ciągu są widoczne pozostałości wystroju związanego z niegdysiejszą działalnością, jak np. daszek skrywający dawne wejście do kina.
Kamienica Kohnów w 1938 i 2024 roku. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie i whiteMAD/Mateusz Markowski
Przyziemie kamienicy w roku 1948 i obecnie. Źródło: szukajwarchiwach.gov.pl i whiteMAD/Mateusz Markowski
Budynek w roku 1960 i 2024. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe i whiteMAD/Mateusz Markowski
Wejście do kina Polonia w 1971 r. i obecnie. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe i whiteMAD/Mateusz Markowski
W kamienicy mieszkał Franciszek Fuchs (1914-1996) – reżyser i operator filmowy, współpracownik Polskiej Kroniki Filmowej, realizator wielu filmów dokumentalnych o ludziach kultury i sztuki. Był autorem zdjęć m.in. do takich filmów fabularnych, jak „Przygoda na Mariensztacie” czy „Zemsta”. W 2005 r. rozpoczęła się adaptacja kina na Teatr „Polonia”, który prowadzony przez Krystynę Jandę rozpoczął działalność w grudniu 2006 r. 24 lipca 2012 r. budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy.
Źródło: ulicetwojegomiasta.pl, warszawa.wyborcza.pl
Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie