Kamienica pod adresem Zamkowa 8 w Bielsku-Białej odzyskała blask i znów olśniewa. Mieszkańcy mogą już podziwiać odrestaurowaną fasadę XIX-wiecznej budowli należącej dawniej do Karola Mikscha, która prezentuje styl renesansu francuskiego. Prace konserwatorskie dofinansowała bielska gmina. Koncepcję architektoniczną wykonało studio ARCHICONCEPT Mikołaj Kowalczys.
27 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala tegorocznej edycji konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI w”. Kamienica przy Zamkowej zwyciężyła w kategorii obiekty mieszkalno-usługowe. Jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu, nagroda została przyznana za konsekwentne prace konserwatorsko-budowlane, które doprowadziły do wyremontowania zabytkowej kamienicy u podnóża wzgórza zamkowego.
Zamkowa 8 po remoncie. Fot. archiconcept.pl
Najpierw właściciel kamienicy wykonał remont konserwatorski dachu, na który złożyła się m.in. wymiana zużytych elementów więźby oraz położenie nowego pokrycia z kamiennego łupka oraz blachy. Później rozpoczął się remont elewacji, sieni i klatki schodowej wraz z wykonaniem izolacji ścian fundamentowych. W sieni pod warstwą wtórnych warstw farby odkryto malowidła, które pieczołowicie odrestaurowano. Ponadto, odnowiono drzwi wejściowe do budynku i w większości ujednolicono kolor stolarki okiennej. Zamontowano też nowe okna w przeszklonej werandzie z tyłu budynku. Remont poprawił stan techniczny i estetykę reprezentacyjnej kamienicy mieszczańskiej. Obie inwestycje były współfinansowane z budżetu Bielska-Białej. Do remontu dachu samorząd dołożył 150 tys. zł, natomiast dalsze prace zostały dofinansowane kwotą 550 tys. zł.
Kamienica przed i po remoncie. Fot. archiconcept.pl i Wikimedia Commons – Licencja: CC-BY-SA 3.0
Drzwi wejściowe do kamienicy przed i po remoncie. Fot. archiconcept.pl
Kamienica powstała w 1897 roku dla Karola Mikscha zwanego Allegri. Obiekt zbudowany w stylistyce historyzmu stanowi przykład zastosowania tzw. kostiumu francuskiego w architekturze miasta, czyli renesansu francuskiego. Kamienica posiada częściowo ceglaną fasadę oraz wysoki dach z lukarnami z niezwykle charakterystyczną żeliwną balustradą. Na początku lat 70. władze Bielska-Białej planowały wyburzenie XIX-wiecznej kamienicy w związku z planami poszerzenia drogi do Szczyrku. Ostatecznie nieruchomość nie podzieliła jednak losów bazarów zamkowych nazywanych przez mieszkańców Wysokim Trotuarem.
Źródło: archiconcept.pl, bielsko.biala.pl
Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Architektura w Polsce