Kamienica przy Alejach Marcinkowskiego

Kamienica przy Alejach Marcinkowskiego 28 w nowej odsłonie. UAP zyskał nową przestrzeń

Kamienica przy Alejach Marcinkowskiego 28, która od 2014 roku jest w rękach Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, może pochwalić się odświeżoną fasadą i zupełnie nowymi wnętrzami. Po gruntownej modernizacji znalazło się tam ponad 2000 m kw. powierzchni wystawienniczej, warsztatowej i seminaryjnej. Remont rozpoczął się w 2019 roku i właśnie dobiega końca. Wartość projektu to niecałe 25 mln zł. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kamienica przy Alejach Marcinkowskiego 28 została wybudowana w 1860 roku w miejscu istniejącego tu wcześniej Hotelu Bawarskiego (założonego prawdopodobnie przez Gustawa Schultza). Nieruchomość należała do Towarzystwa Ubezpieczeń w Warszawie. W budynku od 1922 roku mieściło się kino Szeherezada. Po remoncie kina w 1935 roku zmieniono jego nazwę na Gwiazda. Ostatni seans miał miejsce w 2003 roku.

Kamienica przy Alejach Marcinkowskiego


Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu po przejęciu nieruchomości planował jej modernizację. Projekty z 2016 roku pierwotnie zakładały gruntowną przebudowę i rozbudowę obiektu, poprawę jego stanu technicznego i przywrócenie go do użytkowania w zakresie planowanej funkcji kulturalnej i edukacji artystycznej. Po przystąpieniu do realizacji okazało się, że w międzyczasie stan techniczny kamienicy uległ gwałtownemu pogorszeniu. Woda wdzierająca się latami do środka przez nieszczelny dach doprowadziła do poważnego naruszenia stanu stropów i wszelkich elementów drewnianych. Niezbędna okazała się rewizja założeń projektowych i opracowanie planu naprawczego. Ponieważ obiekt znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, skupiono się na ochronie elementów wartościowych tj. elewacji oraz wewnętrznej klatki schodowej znajdującej się w stanie bliskim katastrofie budowlanej. Ostatecznie udało się zabezpieczyć historyczną elewację frontową, a klatka schodowa została odbudowana na podstawie skanu 3D z wykorzystaniem oryginalnych elementów stolarki i wystroju.



W ramach prac zamontowano specjalną stalową konstrukcję wsporczą, która przytrzymała fasadę i chroniła ją przed zawaleniem się oraz pozwoliła na dalsze prace. Jej montaż odbywał się ręcznie, w istniejącym budynku po wcześniejszym podbiciu fundamentów i wzmocnieniu ścian szczytowych. Dopiero wtedy można było przystąpić do robót rozbiórkowych, prowadzonych w większości bez ciężkiego sprzętu. Następnym krokiem było wykonanie płyty fundamentowej, odbudowa klatki schodowej i budowa całkowicie nowej konstrukcji budynku. Prace projektowe koordynowane były przez arch. Macieja Korneckiego i arch. Mikołaja Stępienia.



Na parterze budynku mieści się teraz galeria UAP, stanowiąca wizytówkę uczelni, miejsce ekspozycji twórczości studentów i dydaktyków uniwersytetu. Jest ona dostępna dla mieszkańców zainteresowanych sztuką. Na wyższych kondygnacjach realizowany będzie program edukacji artystycznej, przygotowany przez Wydział Edukacji Artystycznej. Znalazło się tam ok. 380 m kw. przestrzeni ogólnodostępnych dla zwiedzających oraz ponad 570 m kw. przestrzeni warsztatowej i seminaryjnej do prowadzenia edukacji artystycznej. Tymczasowy parking na tyłach kamienicy będzie docelowo zlikwidowany.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach: Programu Infrastruktura i Środowisko Priorytet VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Wartość projektu: 24.675.896,44 PLN Wartość dofinansowania z EFRR: 11.062.904,02 PLN.

Wykonawca: Orlikon
Nadzór: Demiurg

Zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto

Źródło: Stary Poznań Then and Now, uap.edu.pl

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Renowacja | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie