Kamienica przy Podgórnej w Poznaniu zostanie wyremontowana.

Kamienica przy Podgórnej w Poznaniu odzyska blask! Zbieg ulic Podgórnej i Szkolnej to jeden z najbardziej popularnych miejsc Poznania. To stąd dotrzemy w centralne punkty miasta takie jak Stary Rynek, Plac Wolności czy ul. Półwiejska. Od dłuższego czasu ulica Podgórna nie zachęcała swoim wyglądem do przebywania w tym miejscu, jednak ma się to zmienić. 

Zniszczona kamienica przy ul. Podgórnej 11 i Podgórnej 13 ma zostać poddana gruntownej przebudowie, a w jej miejscu powstanie luksusowa Kamienica Wiedeńska. 

Inwestor –  DS New Venture pochodzi z Poznania, dlatego mocno zależy mu, aby tchnąć z powrotem ducha w zaniedbaną część miasta. W odnowionej kamienicy mają znaleźć się lokale mieszkalne, a także kilka lokali gastronomicznych, które znajdą się na parterze budynku. Część restauracyjna ma mieć charakter food halli, gdzie w jednym miejscu znajdzie się kilka lokali gastronomicznych, w których pojawią się kuchnie z całego świata. Wchodząc do restauracji, będzie można korzystać również z ogrodu, który powstanie na dziedzińcu kamienicy. Cała przestrzeń będzie otwarta dla mieszkańców zarówno kamienicy, jak i wszystkich poznaniaków. Miejsce ma tętnić życiem, a część restauracyjna będzie wychodziła na ulicę, zachęcając do odwiedzenia tej szczególnej części Poznana. Powyżej, powstanie część mieszkalna starannie zaprojektowana i wykończona z dbałością o każdy detal. 

„Bardzo cieszymy się, że możemy zrobić coś dla Miasta Poznania i dla nas – jego mieszkańców. Przebudowa zniszczonej kamienicy w centrum miasta to duże wyzwanie, ale jesteśmy przekonani, że będzie warto. Chcielibyśmy, aby to miejsce tętniło życiem, a sama okolica odzyskała swój dawny blask” – Waldemar Sikorski, członek Zarządu DS New Venture 


Generalnym wykonawcą przebudowy będzie poznańska firma DEMIURG, która zajmuje się zarówno projektowaniem jak i wykonawstwem – głównie przebudowami o skomplikowanym inżyniersko charakterze. DEMIURG prowadzi obecnie kilka kluczowych dla Miasta Poznania inwestycji – przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał oraz przebudowa zabytkowej kamienicy przy ul. Wieniawskiego 21/23 dla Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk – obie w formule zaprojektuj i wybuduj. Będzie to niezwykle trudna i skomplikowana realizacja ze względu na to, że budynek jest już mocno zniszczony. Same prace rozbiórkowe będą trwały prawie rok. 

Jak relacjonuje Rafał Kotlarz, kierownik kontraktu DEMIURG: „Przed DEMIURGiem niezwykle trudne wyzwanie. Zbudujemy całkiem nową przestrzeń w oparciu o zabytkową fasadę. W tym celu  całą ścianę frontową wesprzemy na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji stalowej. Zarówno Inwestorowi, jak i nam bardzo zależy na tym, aby zachować pierwotną formę zabytkowej fasady kamienicy.” 

DEMIURG porównuje skomplikowanie realizacji do przebudowy Concordii Design na wrocławskiej Wyspie Słodowej. „W realizacji przebudowy kamienicy przy ul. Podgórnej, wykorzystamy na pewno nasze doświadczenie z Concordii Design na wrocławskiej Wyspie Słodowej. W tym miejscu również pozostawiliśmy praktycznie tylko ściany zewnętrzne – cała wewnętrzna konstrukcja podlegała pracom rozbiórkowym i powstawała tak naprawdę od nowa. Było to wielkie wyzwanie dla zespołu DEMIURGa, ale wykonane z największą starannością – budynek zaprojektowany przez znane na całym świecie biuro MVRDV i zrealizowany przez poznańską firmę DEMIURG otrzymał międzynarodową nagrodę Building of the Year 2020 organizowaną przez prestiżową platformę architektoniczną Archdaily.”

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Architektura | Metamorfoza | Historia | Zabytek | Renowacja

Foto: Maciej Lulko/ DEMIURG
źródło: www.demiurg.com.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły