Kamienica przy ul. Rozbrat 4 we Wrocławiu czeka na właściciela, który przywróci jej blask

Kamienicę umiejscowioną przy ul. Rozbrat 4 we Wrocławiu czekają wielkie zmiany. Zabytkowy budynek zlokalizowany vis-à-vis Wydziału Architektury oczekuje na kompleksową renowację, która przywróci mu blask z początku XX w. Kamienica, która została wystawiona na sprzedaż, czeka na nowego właściciela, który będzie mógł odnowić wszystkie z zachowanych secesyjnych detali architektonicznych i tchnie nowe życie w przebudowane wnętrze.

Kamienica przy ul. Rozbrat 4, dawnej Bock Strasse, wzniesiona została ok. 1905 roku. Nazwa ulicy uchwalona została na cześć rentiera i radcy miejskiego Emanuela Bocka. Za projekt oraz realizację kamienicy odpowiadał Mistrz Max Bock, który sam zamieszkiwał na I piętrze jeszcze przez około 11 lat od skończenia budowy, co było ewenementem jak na tamte czasy. Zarówno obszar, na którym się znajduje się budynek, jak i sama kamienica, podlegają ochronie, co nie wyklucza przeprowadzenia remontu inwestycji, oczywiście z poszanowaniem wytycznych konserwatorskich.

Wiz. Pracownia Adamiczka-Broma


Przykryta pyłem historii, do dzisiejszych czasów zachowała się zabytkowa secesyjna elewacja – zdobiona licznymi detalami. Wyjątkowym elementem w skali Wrocławia są balustrady z motywami roślinnymi. We wnętrzach, nadszarpnięta zębem czasu, przetrwała m.in. klatka schodowa – o żelaznej konstrukcji, z ażurowymi podstopnicami i drewnianymi stopnicami oraz listwami przyściennymi, a także duże fragmenty drewnianej balustrady tralkowej z pochwytami. Towarzyszą im posadzki z płytek z bordiurą – mozaikowe cementowe lub kamionkowe – barwione w masie, o zachowanym wzorze, noszące jednak ślady drobnych spękań górnej warstwy. Udało się odnaleźć elementy oryginalnej stolarki drzwiowej wewnętrznej – dwuskrzydłowej, z futrynami okładzinowymi. Całości dopełnia zachowany miejscami wystrój sztukatorski sufitów, fryz pod sufitem i centralnie umieszczone różnorodne rozety.

Kamienica przed remontem i na wizualizacji, w przyszłej odsłonie. Źródła: Wrocław – inwestycje budowlane oraz Pracownia Adamiczka-Broma

Dla wnętrz budynku przygotowano dwie koncepcje, które pozwolą kamienicy znów stać się użytecznym, cieszącym oko i wartościowym obiektem. Pierwszą z nich jest wizja zakładająca stworzenie rezydencji wielkomiejskiej w kamienicy. Koncepcja typu residence zakłada realizację mieszkań o wysokim standardzie, zajmujących powierzchnię całej kondygnacji z windą która będzie doprowadzać mieszkańców bezpośrednio do ich apartamentu. Alternatywną koncepcją jest wizja mieszkań opartych na idei co-housing. Projekt zakłada stworzenie niezależnych zespołów jednostek mieszkalnych na każdej kondygnacji. W każdej z nich przewidziano indywidualny blok łazienkowy, strefę do pracy oraz strefę sypialną. Koncepcja zakłada również dostęp do części wspólnych, które zostaną dostosowane dla potrzeb wspólnego przebywania.

PODSTAWOWE PARAMETRY
powierzchnia działki: 156 m2
powierzchnia zabudowy: 119 m2
szacunkowa pow. netto pomieszczeń: 550-570 m2
szacunkowa pow. użytkowa: 490-500 m2
w tym przewidziane pom. techniczne: 25-35 m2
ilość kondygnacji nadziemnych: 6
ilość kondygnacji podziemnych: 1
wysokość: ok. 22,5 m

Źródło: Pracownia Adamiczka-Broma

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Zabytek | Historia | Wrocław