Categories: ARCHITEKTURA

Kamienica przy ul. Szamarzewskiego 21 w Poznaniu znów lśni. Renowację przeprowadził ZKZL

Kamienica przy ul. Szamarzewskiego 21 w Poznaniu znów lśni. Na ukończeniu są prace renowacyjno-modernizacyjne, dzięki którym zaniedbany dotąd zabytek będzie wyglądał jak w czasach swojej świetności, a ponadto będzie służył nowym mieszkańcom. ZKZL podpisał umowę na wykonanie robót 18 października 2021 roku, a wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym.

Dokumentację projektową opracowała poznańska firma INWESTSPROJEKT Sp. z o. o. Wykonano ją pod kątem programu “Mieszkanie dla Seniora”. W związku z tym pierwotne mieszkania o dużej powierzchni zostały w podzielone na mniejsze, jedno- i dwupokojowe o różnorodnych powierzchniach użytkowych – 33 m2, 45 m2 oraz 70 m2. Dzięki temu zabiegowi powiększyła się liczba mieszkań, które spółka może przekazać poznaniakom. Łącznie w kamienicy zostanie oddanych 41 lokali mieszkalnych wykończonych pod klucz i jeden lokal użytkowy.

Odnowiona kamienica przy Szamarzewskiego

W ramach prac zlikwidowano piece kaflowe. Po remoncie kamienica będzie ogrzewana poprzez węzeł cieplny. Na podwórzu zamontowany został zbiornik retencyjny do zbierania deszczówki i wtórnego obiegu wody w celu podlewania zieleni. Zakres prac obejmował między innymi: kompleksowy remont dachu, wymianę stropów międzykondygnacyjnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, pozostawienie historycznej wewnętrznej stolarki drzwiowej po renowacji, renowację bramy wjazdowej wraz z przejazdem bramnym i docieplenie oficyny. Przeprowadzono także remont neoklasycystycznej elewacji frontowej budynku wraz z elementami dekoracyjnymi. Wyremontowano również balkony, klatkę schodową, wymieniono instalację elektryczną, teletechniczną i wodno-kanalizacyjną.

Nad wejściem do bramy kamienicy przez lata widniał wulgarny napis: „na ch… się patrzysz”. Stał się on wręcz kultowy i był jedną z wizytówek Jeżyc. Podczas prac napis został usunięty. Konserwator zabytków nie wyraził zgody na jego pozostawienie, choć pojawiły się głosy, że sentencja mogłaby pozostać jako element lokalnej kultury. Pięciokondygnacyjny budynek oddany został w 1908 r. Stanowi element zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania, wpisany do rejestru zabytków pod nr A239 decyzją z dnia 6 października 1982 r. To historyczny obiekt, w którym w 1903 roku mieszkała słynna socjalistka Róża Luksemburg. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim.

Źródło: ZKZL w Poznaniu

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Kultowy napis nad wejściem. Fot. Google Maps

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej