Kamienica Siemensa przy Piotrkowskiej w Łodzi po remoncie!

Kamienica Siemensa to jeden z najbardziej okazałych gmachów przy najsłynniejszej ulicy Łodzi. Efektów narazie nie widać, bowiem elewacja 108-letniej kamienicy zasłaniają rusztowania, jednak spod nich zaczynają wyłaniać się misterne zdobienia frontowej ściany.

Generalny remont zabytku rozpoczął się od gruntownego czyszczenia fasady. Wykonana z piaskowca frontowa elewacja była w wysokim stopniu zanieczyszczona osadami z kurzu i smogu, które przez dziesięciolecia gromadziły się na kamieniu, z biegiem lat tworząc na jego powierzchni warstwę niemal czarnego brudu. Usunięto ją przy użyciu technologii czyszczenia laserowego. To bardzo skuteczna i bezinwazyjna metoda, gdyż wiązka laserowa nie ingeruje w materiał, selektywnie usuwa jedynie naświetlone zabrudzenia i nie powoduje zniekształceń ani ubytków w materiale.


“Trzeba było też sięgnąć po bardziej tradycyjne metody, bo na fasadzie było sporo plam po cemencie i lakierach, które wymagały usunięcia ich mechanicznie. Czyszczenie laserem ujawniło też sporo zacieków, które zostawiła spływająca latami po kamieniu woda opadowa. Te trzeba było odczyścić chemicznie. Było to żmudne, lecz efekt jest spektakularny, bo ściana frontowa odzyskała naturalną barwę piaskowca. – mówi Łukasz Juśkiewicz ze spółki VP Piotrkowska 96, która remontuje budynek

Ostatnimi akcentami prac na fasadzie będą wymiana stolarki okiennej i witryn na parterze, które powinny zakończyć się przed upływem listopada. Druga, znacznie poważniejsza faza remontu, która potrwa ok. 2 lat rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku. Kamienica Siemensa ma stać się ekskluzywnym apartamentowcem, a to wymagać będzie dużego nakładu robót. Projekt przewiduje m.in. podwyższenie wszystkich oficyn, a w tej zamykającej posesję od zachodu budowę dodatkowej klatki schodowej.

źródło, zdjęcia: UM Łódź / https://lodz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Metamorfoza | Kamienica | Zabytek | Historia | Renowacja

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły