kampus tencent

Kampus TENCENT w Chinach od MVRDV. Będzie jak samodzielne miasto

Campus Tencent zbudowany zostanie w Shenzhen w Chinach. Kompleks zaprojektowali architekci z holenderskiej pracowni MVRDV. Kampus będzie funkcjonować jak samodzielne miasto. Na jego terenie zbudowane zostaną przestrzenie biurowe, mieszkalne, handlowe i kulturalne.

Tencent będzie działać jak inteligentne miasto przyszłości. Projekt powstał dla firmy Tencent – chińskiego giganta z branży nowych technologii, który porównywany jest do koncernu Google. Kampus Tencent zaprojektowano jako ciąg budynków na podłużnej działce. Wszystkie mają charakteryzować się spójną architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Pomiędzy budynkami architekci planują budowę wielu mostów – łączników, które mają usprawnić poruszanie się po terenie kompleksu. Na dachach powstaną liczne panele fotowoltaiczne, dzięki którym kampus ma być możliwie samowystarczalny energetycznie. Tencent będzie zielony. Jego mieszkańcy będą mogli korzystać z atrakcyjnie uformowanego nabrzeża nad zatoką Qianhai. Zbudowany zostanie tam park, którego wielkość będzie niemal taka sama, jak powierzchnia planowanych budynków.

kampus tencent
Kampus Tencent

Całość zabudowań ma swym kształtem przypominać pasmo górskie. Budynki ciągną się wzdłuż nabrzeża, aż do ostatniego architektonicznego akcentu – budynku, w którym działać będzie centrum konferencyjne. Gmach ten wyglądać będzie jak ogromny kamień wyrzucony na brzeg. Projektanci celowo umieścili centrum konferencyjne w tym miejscu – budynek z każdej strony otoczony będzie zielenią, atutem ma być też widok na okolicę.

Główny plac kampusu zlokalizowany został w centralnej części. Pełnić będzie on kluczową rolę – mieszkańcy i pracownicy znajdą tam informacje o natężeniu ruchu ulicznego, temperaturze, ciśnieniu, czystości powietrza i zużyciu energii elektrycznej. Komunikaty będą się pojawiać na specjalnych monitorach. W całym projekcie ogromne znaczenie ma też komunikacja. Pod ziemią pobiegnie linia metra, która połączy kampus z centrum Shenzhen. Również pod ziemią znajdą się cztery kilkupoziomowe parkingi. Na powierzchni priorytet będzie miała komunikacja miejska (autonomiczne autobusy) oraz elektryczne samochody.

Mimo naszpikowania kompleksu nowoczesnymi technologiami architektom udało się zachować zdrowy rozsądek – wszechobecna zieleń ma przypominać mieszkańcom, że życie za ekranem komputera jest ciekawsze i przyjemniejsze. Póki co data realizacji projektu nie jest jeszcze znana.

Czytaj też: Nowe technologie | Zieleń | Ekologia | Chiny

źródło: MVRDV