Katowice: na rynku ustawiono meble wykonane z przetworzonych ubrań

To między innymi donice z zielenią. Katowicki Rynek zmienił się latem. Stworzono tam park kieszonkowy, który ozdobiły meble wykonane z przetworzonych ubrań.

Aż 42 proc. powierzchni Katowic stanowi zieleń – to jeden z najlepszych wyników wśród miast w Polsce i w tej kwestii Katowice wyprzedzają jedynie Gdynia (45 proc.), Zielona Góra (53 proc.) i Sopot (58,5 proc.). Mimo ilości naturalnej zieleni miasto realizuje projekty, które mają jeszcze bardziej przybliżyć mieszkańcom. Przykładami są nasadzenia drzew na al.. Korfantego i ul. Dworcowej. Zmieni się też ulica Warszawska oraz plac Sejmu Śląskiego.

Ogrody i parki kieszonkowe to niedużych rozmiarów tereny zielone, pozwalające uatrakcyjniać przestrzeń publiczną i wprowadzać zieleń w zurbanizowane miejsca, tym samym przeciwdziałając powstawaniu lokalnych wysp ciepła. W mini parku stworzonym przez Zakład Zieleni Miejskiej i Grupę Fiori pojawiły się ławki o różnych kształtach w otoczeniu m.in.: pęcherznic, dereni, liliowców, uczepów, lobelii, żywotników oraz jednorocznych pelargonii. Ponadto, park ten ma jeszcze jedną ekologiczną zaletę. Wykorzystane w nim meble miejskie zostały stworzone z materiału składającego się w 95 proc. z surowców wtórnych w tym z przetworzonych ubrań.

VIVE Texcellence to wytrzymały materiał, którego wygląd imituje drewno. Materiał powstaje z wyrzuconych tekstyliów. Do jego produkcji wykorzystuje się rozdrabnianą, nie nadającą się do ponownego użytku odzież, a także opakowania foliowe, w których jest dostarczana. Są one ze sobą mieszane i poddawane obróbce termicznej, a z zastygniętej i schłodzonej masy tworzone są deski do produkowanych mebli. Co ważne, elementy metalowe także są neutralne dla środowiska. Udział surowców wtórnych w ich produkcji to 50 proc. Obok mebli znalazło się miejsce na roślinność.


To nie pierwszy raz, gdy na terenie Rynku powstaje ogród kieszonkowy. W przeszłości Zakład Zieleni Miejskiej tworzył już takie przestrzenie, m.in. przed organizowanym w Katowicach Szczytem Klimatycznym ONZ – COP24. Wtedy ogród zlokalizowany był tuż nad Rawą, w sąsiedztwie poprzedniej siedziby Muzeum Śląskiego. Teraz wracamy do tego pomysłu, by wprowadzać jeszcze więcej zieleni do centrum miasta. Choć powstający ogród jest tymczasowy, to jednocześnie stanowi kolejne prozielone działanie w ścisłym centrum Katowic, promujące dodatkowo gospodarkę obiegu zamkniętego oraz ideę zero waste – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrodu na katowickim Rynku do końca września.

fot. KAW, źródło: Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach

Czytaj też: Ekologia | Rośliny | Meble miejskie | Ciekawostki | Katowice | whiteMAD na Instagramie