katowice neon

Katowice: zmienili słup w barwny neon. Oto Stacja Audio-Wizualna

Katowice zyskały wyjątkowy neon. Świetlna instalacja to “Stacja Audio-Wizualna SAW -> COVID-19 REACT.ON” i wykonana została na zwykłym słupie ogłoszeniowym. Teraz słup świeci cały na czerwono.

Odwiedzający Katowice mogą znaleźć nowy neon przy placu Sejmu Śląskiego 2. Instalację zaprojektowała Marta Gawin, a wykonał ją Paweł Krzywdziński. Całość powstała we współpracy Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Projektanci wykonali świetlną instalację na typowym miejskim słupie ogłoszeniowym.

SAW to interaktywna instalacja reagująca na natężenie dźwięku. Jest rodzajem membrany rezonującej z otoczeniem. Neon SAW gaśnie pod wpływem zakłóceń dźwiękowych. Instalację częściowo wykonano z materiałów pochodzących z odzysku.

Alarmujący charakter instalacji skłania do wyciszenia i świadomego przeżywania rzeczywistości w obliczu globalnego zagrożenia – tłumaczą pomysłodawcy akcji.

katowice neon


Do powstania instalacji wykorzystano 38 sztuk neonów, z czego 15 pochodzi z recyklingu. W sumie to aż 55 metrów neonów. Jak działa interaktywna instalacja? Wystarczy do niej podejść i na przykład zaklaskać. Neon wtedy zgaśnie. Aby ponownie rozświetlić słup należy zlikwidować źródło dźwięku/hałasu.

Pomysłodawcy planują już powstanie kolejnego neonu. Ma być dużo większy i stanąć w centrum Katowic. Projekt został zrealizowany w ramach programu Lokata w Kulturę

Czytaj więcej: Neon | Katowice | Ciekawostki | Sztuka | Kultura

zdjęcia: Krzysztof Skóra, Paweł Krzywdziński

projekt: Marta Gawin

realizacja: Paweł Krzywdziński, Raz Dwa neony i komunikacja wizualna

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły