Katowicki “transatlantyk” wpisany do rejestru zabytków

Decyzję o wpisie do rejestru podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. “Transatlantyk” to modernistyczny budynek przedszkola, który powstał na terenie ówczesnych ogródków działkowych.

Budynek położony jest przy ul. gen. Józefa Hallera 72 w Katowicach – Dąbrówce Małej. Inicjatorem jego budowy był naczelnik gminy Dąbrówka Mała – Augustyn Rzepka. Projekt zakładał budowę modernistycznego obiektu oraz całego założenia ogrodu jordanowskiego. Obecnie w tym miejscu znajduje się plac Żołnierzy Września.

Całe założenie zaprojektował prawdopodobnie Kazimierz Wędrowski. Budowę sfinansowały między innymi: gmina, władze wojewódzkie oraz gminne stowarzyszenia. Obiekt otwarto w 1937 r. Budynek posiada cechy stylu funkcjonalistycznego wraz z elementami stylu okrętowego. W literaturze często pojawia się błędna informacja, że na jego dachu zaprojektowano niewielki basen, podczas gdy płaski dach pokryty papą utrzymuje się na drewnianej więźbie – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Co ciekawe, wspomniany basen powstał, ale znajduje się w ogrodzie. Oprócz dwóch betonowych basenów zbudowano tam pergolę i piaskownicę. Elementy te widać na archiwalnym zdjęciu pod artykułem.

fot. Michał Bulsa, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Po zakończeniu II wojny światowej ogród jordanowski zmieniono w miejski park. 18 września 1960 roku odsłonięto tam pomnik ku czci poległych i zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Dąbrówki Małej. Na szczęście gmach przetrwał ostatnie dziesięciolecia, zachowała się jego oryginalna bryła z charakterystycznym, półeliptycznym belwederem. Ten ostatni element sprawia, że gmach bywa określany mianem “transatlantyku”.

Dziś w budynku działa Miejskie Przedszkole nr 38, które jest częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Katowicach.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Czytaj też: Katowice | Modernizm | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie