Kawalerka w Katowicach

Kawalerka w Katowicach. Trudno uwierzyć, że ma tylko 27 metrów kwadratowych

Kawalerka w Katowicach zaprojektowana została przez architektów z pracowni Cechownia. Zadanie, które zostało postawione przed architektami nie było łatwe. Autorzy wnętrza musieli zmieścić w niewielkim bo zaledwie 27-metrowym mieszkaniu wszystkie niezbędne do życia rzeczy. 

Najmniejsze mieszkanie, a największe wyzwanie. Każdy centymetr został skrzętnie wykorzystany i przeanalizowany. Dla optycznego powiększenia przestrzeni zastosowano zabieg połączenia poszczególnych stref poprzez zastosowanie tych samych rozwiązań plastycznych. W mieszkaniu przeważają jasne kolory – brudny błękit, delikatne beże. Fronty szaf w przedpokoju zostały wykończone lustrem. Poprzez ten zabieg na „dzień dobry” widzimy już część dzienną. Tak powstała 27-metrowa kawalerka w Katowicach! 


O architektach:
Cechownia„jesteśmy zespołem specjalizującym się w dziedzinach związanych z kreowaniem przestrzeni i elementów, które ją definiują. Zajmujemy się architekturą, projektowaniem wnętrz oraz przedmiotów użytkowych. Nasze projekty uzupełniamy w elementy identyfikacji graficznej, które dopełniają dzieła i czynią daną przestrzeń spójną, co wpływa na wzrost jej atrakcyjności.” – czytamy na stornie architektów.

Aleksandra Grzonka – właściciel i główny projektant w Cechowni. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie w 2010 roku ukończyła również studia doktoranckie, a od 2011 roku jest adiunktem. Jako wykładowca akademicki prowadzi zajęcia w ramach przedmiotu Projektowanie Architektury Wnętrz oraz autorskiego przedmiotu Design. Stypendystka Faculty of Architecture Tekniska Högskola Chalmers w Geteborgu. Pracę doktorską obroniła w 2011 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Izby Architektów. Posiada uprawnienia do projektowania architektonicznego bez ograniczeń (nr 36/SLOKK/2012/II). Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi w konkursie na najlepszą realizację restauracji na świecie World Interiors News Award. Urodzona na Śląsku w 1977 roku wyznawczyni zasady, że droga jest celem, którą nieustannie wdraża w swoje działania. 

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Architektura w Polsce | Katowice | whiteMAD na Instagramie

źródło: Cechownia
zdjęcia: https://aleksandradermont.com