Kawalerka z charakterem. Ma tylko 20 m kw. powierzchni

Jak mimo maleńkiej powierzchni stworzyć funkcjonalne miejsce do życia? Kawalerka z charakterem znajduje się w Pradze. Jej projekt wykonali architekci z pracowni Studio Reaktor. Lokal ma 20 m kw. powierzchni i znajduje się kilkaset metrów od centrum.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie dwóch kawalerek, które powstały z podzielenia powierzchni 40 m kw. To bliźniacze mieszkania, które różnią się paletą barw i zastosowanych materiałów, jednak ich funkcjonalność jest niemal taka sama.

Aby ograniczyć koszt realizacji projektu architekci pozostawili oryginalne tynki na ścianach. Co ciekawe, można na nich dostrzec ręczne zapiski elektryka dotyczące rozmieszczenia włączników. Ich celowe odsłonięcie nadaje przestrzeni nieco industrialnego charakteru.

Pierwsze mieszkanie mieni się w różnych odcieniach koloru żółtego, ma jasne przeszklenia i jest delikatne w odbiorze. Drugie mieszkanie jest ciemniejsze – projektanci połączyli tam czarne elementy ze szkłem.

Mimo niewielkich rozmiarów w mieszkaniach udało się wydzielić część kuchenną, strefę salonu, powierzchnię do spania i łazienkę. Ta ostatnia znajduje się obok kuchni i została oddzielona szklaną ścianą działową. Szkło sprawia, że i do łazienki dociera naturalne światło. Warto zwrócić uwagę na zabudowę, która wykonana została z myślą o tych przestrzeniach. Na ścianie pod schodami prowadzącymi na antresolę umieszczono zabudowę, która stanowi część kuchenną oraz służy do przechowywania odzieży. Podobne rozwiązanie zastosowano w ciemniejszej kawalerce.


Sypialnia w postaci dwuosobowego łóżka umieszczona została na antresoli. Również w tej części ścianę zdobi tylko tynk. Chcąc urozmaicić wnętrze projektanci sięgnęli po oryginalne sztukaterie. Wnętrze obu kawalerek wizualnie ociepla dębowy parkiet.

fot. Michaela Kociánová, www.tacofoti.cz

projekt: Studio Reaktor: Jakub Heidler, Tereza Komárková, www.studio-reaktor.com

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Ciekawostki | Czechy | Praga | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły