Kawiarnia 23A

Kawiarnia 23A w Charkowie, czyli minimalizm po ukraińsku

Kawiarnia 23A w Charkowie zaprojektowana została przez ukraińskiego architekta Volodymyra Ponomarenko, założyciela pracowni Ponomarenko bureau. 86-metrowe wnętrze, w ciągu dnia pełni funkcję kawiarni i miejsca spotkań, natomiast wieczorem zmienia się w koktajl bar. Kawiarnia, podobnie jak i stojący po drugiej stronie ulicy Charkowski Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety w marcu 2022 roku podczas bitwy o Charków. 

Kawiarnia 23A to kawiarnia miejska, która znajduje się na jednej historycznych ulic Charkowa w pobliżu Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Operu i Baletu.  W ciągu dnia jest to kawiarnia z napojami rzemieślniczymi, lekkimi daniami, deserami, natomiast wieczorem zamienia się miejsce imprezowe z winem i barową atmosferą.


Wykorzystane meble modułowe, dzięki czemu można je łatwo przemieszczać i łączyć w zależności od funkcji pomieszczenia i bieżących potrzeb gości. Głównymi elementami adaptacyjnymi stoły i ławy, które wizualnie zmieniają przestrzeń.

“Nasz klient chciał, abyśmy stworzyli komfortową przytulną przestrzeń o różnych zastosowaniach. Na 86 metrach kwadratowych umieściliśmy 38 miejsc siedzących na otwartym planie i możliwością przyszłego rozwoju. Miejsce podzielone jest na kilka stref: stolik dla dużej firmystrefę centralną oraz strefę wejściową z dobrym widokiem na wnętrzeSzukaliśmy rozwiązania, które sprawi, że projekt będzie wyjątkowy. Kluczowym elementem jest metal, który jest przetwarzany za pomocą tęczowo-cynkowej powłoki, która tworzy niepowtarzalny efekt. Trudno było znaleźć odpowiednią powłokę, więc po wielu eksperymentach zdecydowaliśmy się na folię jako okładkę.” – tłumaczy architekt Volodymyr Ponomarenko z pracowni Ponomarenko burea


Projekt od razu stał się rozpoznawalny w mieście i spotkał się pozytywnym odzewem. Niestety, mieszkańcy Charkowa nie mogli długo cieszyć się nowym punktem na gastronomicznej mapie miasta. Kawiarnia, podobnie jak i stojący po drugiej stronie ulicy Charkowski Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu zostały zniszczone przez rosyjskie rakiety w marcu 2022 roku podczas bitwy o Charków.

Komunikat od architekta: 

Jak już państwo wiedzą, w naszym kraju trwa wojna i boleśnie obserwujemy, jak rosyjskie rakiety uderzają w nasze projekty. Pomagamy naszemu krajowi poprzez projekty społeczne, aby przesiedlić uchodźców z miejsc kryzysowych. Pracowaliśmy z dwoma innymi studiami nad projektem przekształcenia sal gimnastycznych w pomieszczenia mieszkalne. Nasze wysiłki, sprawiły, że udało się przebudować już 15 siłowni, których zakwaterowaliśmy ponad 2,5 tysiąca przesiedlonych osób. Jednak przede wszystkim w tym trudnym okresie dla naszego kraju najlepszą pomocą jest praca i wspieranie gospodarki kraju, wsparcie finansowe naszej armii i organizacji humanitarnych. Niestety, obecnie wszystkie projekty na Ukrainie zamrożone, a wiele ukraińskich biur pozostaje bez pracy. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc dla naszej agencji, abyśmy mogli dalej pracować i rozwijać ukraińskie wzornictwo.” – czytamy w komunikacie od architekta

Volodymyr wraz z partnerką mieszkają obecnie w Warszawie. Trzymamy kciuki za szybki powrót do bezpiecznej i wolnej Ukrainy. 

źródło: Ponomarenko bureau, Volodymyr Ponomarenk / zdjęcia: Ivan Avdeenko Photography

Czytaj też: #SolidaritywithUkraine | Metal | Ukraina  | Wnętrza |