Kiedyś kolorowy, dziś biały. Hotel Sobieski w Warszawie z nową elewacją

Słynny budynek zbudowano na początku lat 90. Hotel Sobieski w Warszawie właśnie zyskał nową elewację. Wcześniej kolorowa, dziś mieni się świeżą bielą.

Hotel Sobieski zbudowany został w 1992 roku. Wtedy też przyjął pierwszych gości. Gmach zaprojektował duet architektów Wolfgang Triessing i Maciej Nowicki. Z kolei kolorową elewację zaprojektował Hans Piccottini. Projektant elewacji miał inspirować się kolorowymi kamienicami Rynku Starego Miasta, jednak zestawione razem barwy wzbudziły mieszane uczucia wśród mieszkańców. Ciekawostką jest tytuł “Koszmaru sześciolecia 1989-1995”, który budynek zdobił w plebiscycie publiczności konkursu Życie w Architekturze.

Teraz po kolorowej, postmodernistycznej elewacji nie ma już śladu. Hotel Sobieski ma nową elewację, która jest połączeniem szarości i bieli. Dzięki tej zmianie właściciel obiektu chce podkreślić elegancję miejsca i jednocześnie unowocześnienie jego wyglądu. Ponadto, podczas remontu, główna kopuła hotelu została wyczyszczona i odnowiona, aby przywrócić jej pierwotny wygląd. Przeprowadzono także wymianę logotypów na fasadzie budynku, dodając nowy element do jego estetyki. Zamontowane zostało również nowe oświetlenie zewnętrzne, które w wieczornych godzinach podkreśla nową fasadę.

Zmiana elewacji hotelu stanowi kamień milowy w naszych ciągłych wysiłkach mających na celu zapewnienie wyjątkowych doświadczeń naszym gościom. Jesteśmy zachwyceni rezultatem i wierzymy, że nowa kolorystyka, odnowione kopuły i ulepszone oświetlenie podniosą urok i atrakcyjność hotelu zarówno dla naszych stałych, jak i nowych odwiedzających gości – powiedział Pascal Gadet, Dyrektor Generalny Radisson Blu Sobieski Hotel, Warszawa.


Hotel Sobieski jest wpisany na listę dóbr kultury współczesnej. Wpis na taką listę nie oznacza wprawdzie ochrony konserwatora zabytków, ale jest sygnałem, że prawdopodobnie mamy do czynienia z cennym przykładem architektury. Kiedy wiosną informowaliśmy o planowanym remoncie część komentujących w naszych kanałach w mediach społecznościowych podkreślało, że obiekt powinien zostać kolorowy bo jest symbolem postmodernizmu. W artykule zamieściliśmy wtedy sondę pytając, czy Hotel Sobieski w Warszawie powinien mieć stonowaną elewację czy pozsotać kolorowy? Aż 87 proc. głosujących odowiedziało się za pierwszą opcją, z kolei 11 proc. głosujących twierdziło, że powinien zostać kolorowy. Tylko dwa procent czytelników nie miało w tej kwestii zdania.

źródło: Radisson Blu Sobieski

Czytaj też: Warszawa | Hotel | Elewacja | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Na pierwszych dwóch zdjęciach widać, jak budynek wyglądał przed metamofrozą: