Kiedyś rządził tu człowiek, dziś natura. Kamieniołom Libana w Krakowie

Kamieniołom Libana w Krakowie został zamknięty w 1986 r. Przez lata z terenem nic się nie działo, dlatego teraz możemy zobaczyć, jak zawładnęła nim natura. Teren ma od niedawna status użytku ekologicznego i jest domem wielu gatunków zwierząt.

Kamieniołom Libana stał się użytkiem ekologicznym latem 2022 roku. Decyzję podjęła Rada Miasta Krakowa. Celem jest ochrona rosnącej tam przyrody i zwierząt, które zadomowiły się na terenie dawnego kamieniołomu po tym, jak zaprzestano prac wydobywczych. Objęty specjalnym statusem teren ma wielkość 14ha. To atrakcyjny obszar położony blisko centrum miasta.

Po zaniechaniu eksploatacji wapienia, na obszar kamieniołomu samoistnie wkroczyła sukcesja naturalna, a miejsce o zróżnicowanym ukształtowaniu stało się siedliskiem wyjątkowej fauny i flory. W Kamieniołomie Libana spotkać można ponad 40 gatunków ważek, środowisko wodne dna kamieniołomu to również gady i płazy, a w wyższych partiach kamieniołomu można zobaczyć pustułkę czy zimorodka – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.


Historia kamieniołomu sięga XIV wieku. To wtedy zaczęto wydobywać stąd wapienie. Jego obecna nazwa pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy. Bernard Liban był właścicielem firmy produkującej kamień łamany fundamentowy. Specjalizowała się w dostarczaniu kamienia brukowego oraz wapna budowlanego i nawozowego.

Tak miejsce wyglądało w maju 2006 r.:

Kamieniołom Libana w maju 2006 r.

Kamieniołom działał też po II wojnie światowej aż do lat 80. Jego ostateczne zamknięcie nastąpiło w 1986 roku. Miejsce przekazano fundacji Centrum Edukacji Kulturowej i Ekologicznej”, która chciała z miejsca uczynić turystyczną atrakcję. Planom sprzeciwili się mieszkańcy, a brak środków finansowych na nową aranżację miejsca sprawił, że kamieniołom przekazano Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej, które zarządzało obszarem aż do 2004 roku. Dopiero w 2022 roku teren został uznany za użytek ekologiczny.

Warto dodać, że w 1993 roku na terenie kamieniołomu nagrywano sceny do filmu “Lista Schindlera”.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Kraków | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie