Kilkanaście budynków w centrum Poznania odzyska swój blask. Wśród nich dawny szpital przy Szkolnej.

Pisanie o takich inwestycjach to czysta przyjemność. Firma Medi-system zapowiedziała przekształcenie kompleksu budynków zamkniętych w obrębie ulic Szkolnej, Koziej i Podgórnej na nowoczesne centrum opieki nad seniorami. Według zapewnień inwestora, budynki zostaną przebudowane w zgodzie z ich historią i okoliczną architekturą.

Teren, w który zainwestowało Medi-system to ponad hektar gruntu, wraz z 11 budynkami. Całość zlokalizowana jest w ścisłym centrum Poznania. Międzynarodowa firma kupiła od miasta teren za blisko 40 milionów złotych. Co ciekawe, ta firma jako jedyna stanęła do przetargu, żeby kupić kompleks.

Plany zagospodarowania terenu zostały już złożone na ręce poznańskich urzędników. Uwzględniają one wybudowanie największego w Polsce Domu Seniora, który będzie otwarty całodobowo. Dodatkowo powstanie również klinika rehabilitacyjna, apartamenty dla seniorów żyjących samodzielnie, a także ogólnodostępny hotel, który powstanie na rogu ulic Podgórnej i Szkolnej. Jak mówił Gazecie Wyborczej wiceprezydent Poznania w przyziemiu powstaną również lokale usługowe i gastronomiczne:

Zależy nam także na tym, by na parterze swoje miejsce znalazły lokale usługowe i gastronomiczne. Inwestor także jest tym zainteresowany

Jednak nas najbardziej cieszy wypowiedź miejskiej konserwator zabytków, Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej :

Inwestor szuka już w archiwach różnych rysunków i fotografii, dzięki którym będzie mógł przywrócić architektoniczne detale, które pierwotnie znajdowały się na budynku. Po wojennych zniszczeniach szpital został odbudowany w dużo prostszej formie. Teraz jest szansa, że utracona dekoracyjność wróci

fot: gazeta wyborcza

Jest to o tyle ważne, że Szpital im. Strusia mieścił się w jednej z najpiękniejszych kamienic przedwojennego Poznania. Według szacunków, kamienica została zniszczona przez działania wojenne w niemal 70%. Późniejsze próby jej odbudowania napotkały na swej drodze problemy natury ekonomicznej, przez co jej obecny kształt jest zdecydowanie uproszczony. Tym bardziej cieszą zakrojone na szeroką skale badania i konsultacje, w których uczestniczą zarówno przedstawiciele inwestora, jak i ratusza.

Warto również dodać, że w skład zakupionego kompleksu wchodzą też m.in.: dawna willa Hipolita Cegielskiego, skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek i dwie kamienice. Poniżej prezentujemy oficjalne wizualizacje i plany zagospodarowania działki.