fot. Antoine Taveneaux, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Klasyka brutalizmu. Biblioteka Geisel to ikona architektury

Biblioteka Geisel to główna biblioteka Uniwersytetu California San Diego. Gmach został zaprojektowany przez architekta Williama Pereira i otwarty w 1970 r. Dzisiejszą nazwę budynek zyskał w 1995 r., kiedy nazwano go na cześć Theodora Seussa Geisela, autora książek dla dzieci.

William Pereira jest autorem projektów wielu modernistycznych budynków. Urodzony w 1909 r. architekt zaprojektował między innymi Theme Building na lotnisko w Los Angeles czy słynną „piramidę” Transamerica w San Francisco. Jednak to uniwersytecka biblioteka w San Diego stała się jego najsłynniejszym dziełem. O ikoniczności gmachu świadczy wykorzystanie jego wizerunku w logo uczelni – jest on najbardziej rozpoznawalnym budynkiem kampusu.

Pracując nad projektem budynku architekt połączył elementy modernizmu i brutalizmu. Gmach wznosi się na betonowych filarach, a poszczególne kondygnacje powiększają swoją powierzchnię ku górze, by symetrycznie zmniejszać powierzchnię najwyższych kondygnacji. Całość zaprojektowano symetrycznie, a jedna część budynku stanowi odbicie lustrzane drugiej.

Charakterystyczny projekt ma przywodzić na myśl stos książek, które wznoszone są na żelbetowej konstrukcji. Architektowi udało się zrealizować tarasowe założenie, które zdaje się być odporne na przemijające trendy. Gmach ma ponad 50. lat, a śmiało można powiedzieć, że wygląda współcześnie. W sumie Biblioteka Geisel ma 33,5 m wysokości, dwie podziemne kondygnacje oraz pięć naziemnych. Te ostatnie są mocno przeszklone i oferują widok na cały kampus uczelni.

fot. Talal Albagdadi, Pixabay

Co ciekawe, kondygnacje ponumerowane są od najniższej do najwyższej, ale zaczynają się od tych podziemnych. Dlatego poziom, który nazwalibyśmy parterem ma oznaczenie „3”, a ostatnia (piąta) kondygnacja oznaczona jest numerem 8.

Biblioteka ma w swoich zbiorach ponad 7 milionów woluminów, w tym książki, rysunki, szkice, taśmy audio, zdjęcia i filmy. Większość zbiorów znajduje się w archiwum w podziemnych kondygnacjach, a górne stanowią przestrzenie do pracy indywidualnej i sale do zajęć w grupach.

źródło: Biblioteki UCSD

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Biblioteka  | Brutalizm | Modernizm | whiteMAD na Instagramie