fot. Aurelien Guichard, wikimedia.org, licencja: CC 2.0

Klasyka modernizmu: Królewski Teatr Narodowy w Londynie

Królewski Teatr Narodowy (Royal National Theatre) znajduje się w Londynie. Jego główna siedziba wzniesiona została w 1976 roku i dziś uchodzi za doskonały przykład architektury brutalistycznej.

Budynek wzniesiono z funduszy miejskich i krajowych. Powstanie budynku jednak nie było proste. O potrzebie jego budowy mówiło się już od kilkudziesięciu lat. Po II wojnie światowej Wielka Brytania borykała się z potrzebą odbudowy zniszczeń i wydatkami na palące potrzeby. Ostatecznie działkę pod budowę nowego budynku władze Londynu przekazały bezpłatnie.

Głównym architektem gmachu Teatru Narodowego był Denys Lasdun. Centralnym punktem obiektu jest sporej wielkości foyer. Ta część gmachu nie jest biletowana, dlatego może do niej wejść każdy. We foyer znajdują się sklepy i lokale usługowe. Goście budynku mogą tam skorzystać z teatralnej restauracji i księgarni.

W dalszej części gmachu znajdują się trzy sale teatralne. Największa z nich to “Olivier Theatre”, może ona pomieścić 1160 widzów. Co ciekawe sala ta jest w pełni zautomatyzowana dlatego by obsłużyć cały sprzęt techniczny potrzeba tylko jednego pracownika.

Królewski Teatr Narodowy w Londynie
wikimedia.org/Andrew Dunn licencja CC

Dwie mniejsze sale to “Lyttelton Theatre” oraz “Dorfman Theatre”. W pierwszej z nich spektakl może oglądać jednocześnie 980 osób, natomiast druga to sala studyjna na 400 osób.

Czytaj więcej: Wielka Brytania | Londyn | Modernizm | Brutalizm | WhiteMAD na Instagramie