Kobiety wiedzą, co robią. Mural w Katowicach przypomniał bohaterską postawę Polki

Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Gliwickiej 58. Wykonał go artysta Andrzej Wieteszka. Mural jest częścią większej akcji, w ramach której w całej Polsce powstają malunki poświęcone Polkom.

Katowicki mural przedstawia portret kobiety, która uratowała wiele osób przed poważną chorobą – ołowicą. Wizerunek lekarki dr Jolanta Wadowska-Król wykonany został na podstawie jej portretu z lat 70. Andrzej Wieteszka utrzymał malunek w komiksowej formie. Wykorzystał tutaj mocne kolory, które wyróżniają się na tle pobliskiej zabudowy. 

Na muralu wokół twarzy bohaterki znalazły się twarze dzieci, część uśmiechniętych, część smutnych. W ten sposób artysta przypomniał o historii Jolanty Wadowskiej-Król, dzięki której przed laty wykryto wiele przypadków groźnej ołowicy. Badania, które prowadziła objęły dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej. Wyniki badań lekarka opublikowała w swojej pracy doktorskiej. Mimo krytycznej oceny ówczesnych władz kontynuowała swoją pracę a dwa tysiące chorych dzieci trafiło w latach 70. do sanatoriów.


Dziś o tej godnej naśladowania postawie przypomina mural, który powstał z inicjatywy Wysokich Obcasów. Tygodnik w podobny sposób upamiętnia inne kobiety, których wizerunki pojawiają się na muralach w całej Polsce.

źródło: Andrzej Wieteszka (www.instagram.com/wieteszka_illustrations)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły