Wnętrze dworca w 2015 r., fot. Zorro2212, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Kolejarze zapowiedzieli remont dworca Łódź Kaliska

Remont dworca Łódź Kaliska przeprowadzi spółka PKP S.A., która jest właścicielem budynku i placu przed dworcem. To kolejny krok w przebudowie dworca. Wcześniej perony zaczęła przebudowywać spółka PKP PLK.

Dworzec Łódź Kaliska to postmodernistyczny budynek, który powstał pod koniec XX wieku w miejscu dawnej, historycznej konstrukcji. Pierwszą koncepcję obecnego budynku przygotował łódzki architekt Jan Gorgul, który chciał połączyć nowoczesne rozwiązania z historycznym duchem dworca. Budowa dworca ruszyła w 1987 roku, jednak pierwsza koncepcja Jana Gorgula została zmieniona i ostateczny wygląd budynku opracowali Marek Skurnóg i Wojciech Garszyński. Postmodernistyczny gmach otwarto w 1993 r.

Budynek jednak nie przypadł do gustu wszystkim mieszkańcom. Jego postmodernistyczne elementy budziły mieszane uczucia. Dziś jest jednym z niewielu dworców w Polsce zbudowanych w tej estetyce.

Modernizacja budynku dworca Łódź Kaliska jest częścią realizowanego obecnie przez PKP S.A. ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych, którym objętych jest ok. 200 obiektów w całym kraju. Jeśli chodzi o Łódź Kaliską, to odebraliśmy już projekt budowlany, mamy także pozwolenie na budowę, a obecnie finalizujemy odbiór projektu wykonawczego. Kiedy skompletujemy dokumentację projektową, będziemy w stanie zaprezentować więcej szczegółów, w tym wizualizacje dworca po przebudowie – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Wnętrze dworca w 2015 r., fot. Zorro2212, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W ramach przebudowy zmodernizowany zostanie budynek dworca oraz plac przed budynkiem od strony al. Bandurskiego. Powstaną tam między innymi miejsca parkingowe, nowe tereny zielone i przystanek autobusowy.

W najbliższym czasie PKP planują ogłosić przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych. Jeśli wszystkie prace przebiegną pomyślnie i kolejne etapy inwestycji będą realizowane zgodnie z harmonogramem, to przebudowa dworca Łódź Kaliska powinna zostać ukończona w 2024 r.

fot. Łacheta, źródło: UM Łódź, łódź.pl

Czytaj też: Kolej | Ciekawostki | Metamorfoza | Renowacja | Łódź | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły