Włókiennicza 1

Kolejna łódzka kamienica odzyska dawny blask. Włókiennicza 1 przechodzi właśnie modernizację

Kolejna łódzka kamienica odzyska dawny blask. W 2022 r. miasto uregulowało prawa własności nieruchomości pod adresem Włókiennicza 1, dzięki czemu mogły wystartować prace nad przygotowaniem inwestycji. Roboty budowlane zaczęły się na przełomie lat 2023 i 2024.

Kamienica przy ul. Włókienniczej 1 przechodzi kompleksową modernizację. W ramach prac odnowiona zostanie elewacja, wzmocniona będzie konstrukcja budynku, przebudowie ulegną wnętrza oraz będą wymienione wszystkie instalacje. Prace nie ominą podwórka, które się zazieleni i zyska na atrakcyjności. Na nowej elewacji zostanie zastosowany ekologiczny system termicznej izolacji, którego głównym składnikiem jest granulowany korek z recyklingu. Jego użycie gwarantuje optymalne warunki cieplno-wilgotnościowe tynku oraz chroni przed kondensacją wody na jego powierzchni.


Ekipy wykonawców pracują przy wzmacnianiu fundamentów i izolacji ścian fundamentowych, trwa również zasypywanie piwnic oraz rozbiórki ścian wewnętrznych i murowanie nowych. Wkrótce wymieniane będą stropy (z drewnianych na żelbetowe) i nadproża okienne. W budynku powstanie 20 mieszkań komunalnych o różnych metrażach oraz dwa lokale dla biznesu. Wykonawcą prac budowlanych jest Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Wartość inwestycji to blisko 12 mln zł.

Włókiennicza 1 obecnie i po trwającej przebudowie. Fot. Google Maps i Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Włókiennicza to króciutka uliczka, licząca nieco ponad trzysta metrów, łącząca ul. Jana Kilińskiego z ul. Wschodnią. Jej historia sięga czasów przedwojennych, gdy nosiła nazwę Kamienna, by podczas okupacji niemieckiej zostać nazwaną Von-Stein-Strasse. Dawniej przy ulicy istniało kilka domów modlitewnych, w tym synagogi. Jednym z ważnych punktów jest neorenesansowa kamienica architekta miejskiego Hilarego Majewskiego, która powstała w latach 1883-1886 i obecnie pełni funkcję budynku wielorodzinnego. O ulicy wspomniała Agnieszka Osiecka w tekście piosenki pod tytułem “Kochankowie z ulicy Kamiennej”, gdzie nawiązała do jej dawnej nazwy. Na elewacji jednej z kamienic powstała płaskorzeźba upamiętniająca artystkę.

Kamienica obecnie i w przyszłości. Fot. Google Maps i Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

W latach 2021-2023 ulica przeszła rewitalizację w ramach projektu “Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi”. Zyskała wówczas nową formę w postaci woonerfu, gdzie granica między jezdnią a chodnikiem została zatarta. Wyłożono ją kostką kamienną o różnorodnych barwach, tworząc główną kompozycję artystyczną. Wzdłuż fasad budynków wyznaczono pas dla pieszych, a ruch samochodowy jest ograniczony. Nie zabrakło również parku kieszonkowego z placem zabaw oraz systemu nawadniającego rośliny.W wyniku tych zmian do użytku oddano już 13 odnowionych kamienic, w których znalazły się mieszkania komunalne, lokale dla małych przedsiębiorców oraz placówki społeczne. Niektóre z kamienic otrzymały nowoczesny styl postmodernistyczny.

Ulica Włókiennicza to miejsce pełne historii, kultury i przemian, które wciąż przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, zachwycając swoim nowym, odnowionym obliczem.

Źródło: Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi

Czytaj też: Łódź | Kamienica | Renowacja | Metamorfoza | Detal | whiteMAD na Instagramie