Psy z Ukrainy uratowane dzięki poznańskiemu schronisku

Kolejne psy z Ukrainy uratowane. Pomogło poznańskie schronisko!

Psy z Ukrainy uratowane ze zgliszczy lub błąkające się po gruzach, bez swoich właścicieli, zostały po raz kolejny uratowane przez wolontariuszy. Nie udałoby się to gdyby nie wsparcie poznańskiego schroniska. Ostatnie zwierzęta opuściły już teren dawnego Schroniska przy ul. Bukowskiej. Choć poznańskie psy i koty nie mieszkają tam już od lipca 2021, przez ostatnie miesiące dawne pomieszczenia socjalne i boksy były schronieniem dla czworonogów z Ukrainy.

Od marca do grudnia ubiegłego roku w dawnym schronisku dach nad głową znalazły aż 93 psy, które przyjechały do Poznania z terenów Ukrainy. Większość z nich – ponad 60 – zostało porzucone przez uciekające przed rosyjskim atakiem rodziny lub przetransportowane do stolicy Wielkopolski ze schronisk na terenach objętych działaniami wojennymi.

Niektóre z czworonogów przed przyjazdem do Polski spędziły dwa miesiące w schronie przeciwbombowym. O ich bezpieczeństwo dbały wówczas dwie wolontariuszki, które zostały ewakuowane do Poznania i tutaj również opiekowały się psami.


Wszystkie zwierzęta przeszły kwarantannę. Zostały zaszczepione na wściekliznę i inne choroby zakaźne, a także odrobaczone i wyleczone z infekcji. Specjaliści zmierzyli ich poziom przeciwciał przeciwko wściekliźnie, sprawdzili też, czy nie cierpią na choroby odkleszczowe itp. Sześć psów przeszło zabiegi chirurgiczne.

Swoje miejsce przy ul. Bukowskiej znalazło także 30 owczarków niemieckich, szkolonych do pracy w służbach mundurowych i ratowniczych pod okiem licencjonowanego trenera. Były to zwierzęta ze specjalnej hodowli, które potrzebowały schronienia przed dalszą podróżą do Stanów Zjednoczonych.

Inne psy przetransportowane zostały m.in. do Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Ponad 30 psów jest już w domach stałych. Pozostałe przebywają w domach tymczasowych i schroniskach w USA i Szwajcarii.

W opiekę nad zwierzętami zaangażowanych było 10 wolontariuszy z Poznania i kilku z Wielkiej Brytanii i Kanady, a także osoby zatrudnione przez dwie organizacje z USA: Big Dog Ranch i Planting Peace.

źródło: UM Poznań / https://www.poznan.pl 

Czytaj też: Zwierzęta | #SolidaritywithUkraine | Wydarzenia  | Ukraina  |