Kolorowe mieszkanie na warszawskiej Woli. Ma 49 metrów kwadratowych!

Projekt oraz aranżacja mieszkania na warszawskiej Woli zostały wykonane przez ATUT Architektura Wnętrz – Małgorzata Gastoł, Kaja Kowalska S.C., zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

Lekkość, funkcjonalność i geometria – trzy kryteria, które przyświecały pracowni ATUT Architektura Wnętrz przy kreowaniu 49m2 przestrzeni, w której miała zamieszkać para miłośników gotowania i literatury. Strefą spajającą obie pasje domowników bez wątpienia jest salon z aneksem kuchennym. Serce pokoju dziennego stanowi monolityczny, wtopiony w ścianę regał z licznymi, nieregularnymi wnękami, które bez problemu pomieszczą obszerną kolekcję książek, zdjęć oraz ceramiki. Naprzeciwko domowej biblioteki znajduje się bajecznie błękitna kuchnia. Fronty w kolorze bezchmurnego nieba korespondują z identycznym odcieniem równoległej ściany, dzięki czemu zyskujemy poczucie jedności i spójności całego pomieszczenia. Kącik jadalniany znajduje się bezpośrednio za półwyspem kuchennym. Zastosowanie trzech różnych typów krzeseł przy jednym stole w niekonwencjonalny sposób urozmaica aranżację. Dodatkową atrakcją pomieszczenia bez wątpienia jest ściana za telewizorem wykonana z dociętych do kształtu, laminowanych płyt.

Motyw dynamicznych linii pojawia się także w sypialni. W nieregularny sposób przecinają całą ścianę, a dzięki zastosowaniu jednolitego koloru, subtelny rysunek wydobywany jest przez grę światła i cienia. Wzór skośnych linii został zastosowany również na wezgłowiu łóżka. Z uwagi na niewielkie gabaryty pomieszczenia, zagłówek pełni funkcję szafek nocnych. Pogłębiony blat służy nie tylko do odłożenia nocnej lektury, czy ekspozycji ozdób, lecz skrywa w sobie gniazda elektryczne typu lift-box umożliwiające wygodne ładowanie telefonu. Wielofunkcyjność została przypisana także szafie – widziany z perspektywy łóżka bok zdobią półki na książki.

W przedpokoju dominuje minimalizm i czystość formy. Pomalowane na kolor ściany drzwi z ukrytą ościeżnicą tworzą jednolitą, gładką powierzchnię, która nadaje wnętrzu nowoczesnego charakteru. Rolę oświetlenia pełni listwa LED, która prostą linią przecina oś sufitu podwieszanego i prowadzi do dalszej części mieszkania.

Kolorystyka łazienki jednoznacznie nawiązuje do strefy dziennej oraz aneksu kuchennego. Gładki błękit ścian i zabudowy meblowej płynnie łączy się z szarością strukturalnych płytek. Dużą atrakcję stanowi lustro, które zdaje się wnikać w ścianę. W łazience zaplanowano nie tylko oświetlenie użytkowe, lecz również niezależne światło klimatyczne doświetlające wnękę pod szafkami i rzucające subtelną poświatę zza sufitu podwieszanego.

Unikatowy klimat mieszkania został uzyskany dzięki połączeniu elementów wielu stylów, m.in. delikatnego, nadmorskiego hampton, nowoczesnego, ponadczasowego industrialu oraz eleganckiego vintage. Metodycznie powielanym elementem są geometryczne, czarne linie opraw oświetleniowych, które stanowią biżuterię każdej strefy. Mimo zróżnicowanych funkcji i charakteru, wszystkie pomieszczenia są ze sobą spójne. Łączą je nie tylko nawiązania kolorystyczne, lecz także przenikające się motywy i konsekwencja stosowanych rozwiązań projektowych.

Projekt: ATUT Architektura Wnętrz / atut-aw.pl zdjęcia: Paweł Biedrzycki / Kąty Proste / www.katyproste.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Warszawa | Apartament | Eklektyzm | Meble