Kolorowe mieszkanie rodziny z Pragi. Jest w starym apartamentowcu

Lokal znajduje się w apartamentowcu z pierwszej połowy XX wieku w centrum Pragi. Mieszkanie powstało dla młodej rodziny z dwójką małych dzieci. Jego wnętrze zaprojektowały projektantki z pracowni formafatal.

Projektując wnętrze architektki nie zmieniały układu funkcjonalnego przestrzeni. Jednak dobrze poznały potrzeby lokatorów, którzy chcieli uzyskać hotelowy efekt. Pani domu studiowała w Londynie i uwielbia styl angielski w eleganckim wydaniu. Dodatkowo oboje kochają sztukę, kolory i eklektyczny nastrój.

Właściciele położyli nacisk na poczucie wygody oraz jakość elementów wykończeniowych.

Zależało nam na połączeniu trzech elementów – komfortu, który pochodzi z hoteli, eleganckiej estetyce inspirowanej Londynem oraz barwnych dodatkach – wspominają projektantki.

Architektki zaproponowały kolorystykę mebli, które nawiązują do obrazów wyeksponowanych w przestrzeni. Celowo skontrastowano style i połączono je, aby uzyskać oryginalny wystrój.


W sumie mieszkanie rodziny ma 142 m kw. powierzchni. Aby wizualnie powiększyć salon projektantki zburzyły ścianę dzielącą strefę dzienną z biblioteką. Ustawiono tam nowe drzwi i zaaranżowano przestrzeń gabinetu. Cała realizacja opiera się na odważnym łączeniu stylów i materiałów. Aksamit zestawiono z nowoczesnym kształtem krzesła. Onyks w łazience połączono z płytkami cementowymi i specjalnymi nadrukami na lustrach, a marmur w kuchni koresponduje z szarą, betonową wylewką.

Warto zwrócić uwagę na łazienkę. Znalazły się tam lustra ze specjalnymi nadrukami, które płynnie przechodzą od matu do błysku. To swego rodzaju efekt gradientowej mgły. Właśnie za takie detale architektom należą się brawa.

projekt: Dagmar Štěpánová, Dana Szabó (www.formafatal.cz), BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Wnętrza | Praga | Ciekawostki | Mieszkanie | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły