Kolorowe mieszkanie w Katowicach. Oto EkoChałpa

EkoChałpa to projekt, który został zrealizowany w Katowicach. Wnętrze stworzyli architekci z Widawscy Studio Architektury. To kolorowa przestrzeń pełna energii, która ma symbolizować naturę.

Mieszkanie ma 40 m kw. powierzchni. Znajduje się w nowym budynku, który zbudowany został w pobliżu Katowickiego Parku Leśnego. Projekt wnętrza powstał w pracowni Widawscy Studio Architektury (Katarzyna Widawska, Tomasz Widawski, Monika Jarosz). Architekci chcieli symbolicznie nawiązać do polskiej przyrody, dlatego wnętrze powinno spodobać się miłośnikom odpoczynku na Mazurach, Podlasiu czy spacerów w Bieszczadach.

Wnętrze powstało jako lokal na krótkoterminowy wynajem. Wygląd mieszkania powstał też z inspiracji plakatami poznańskiej artystki Kasi Nowakowskiej. To seria plakatów “Regiony Polski”, które przedstawiają najpiękniejsze regiony kraju. Na grafikach zobaczyć można naturę w czystej postaci, która kojarzy się z konkretnym miejscem. Artystka wykonała grafiki w charakterystyczny dla siebie sposób – dostrzec na nich można kształty, które powtórzono w wyglądzie zabudowy.

Przestrzeń wyróżniają mocne kolory, formy i starannie dobrane materiały. Wszystkie te elementy symbolizują naturę. Zielone ściany, tkaniny i dodatki uzupełniają się z formą łuków nawiązujących do uproszczonych form terenu występujących w krajobrazie.


Wnętrze wypełniła drewniana zabudowa wykonana na wymiar. Pełno tu obłości i miękkich kształtów. We wnętrzu dominuje drewno, które przełamano białymi elementami. Wrażenie robi regał, który rozpoczyna się w przedpokoju, a kończy w części kuchennej – to miejsce do eksponowania kolorowych dodatków. Oryginalnie zaprojektowano łazienkę. Pozostawiono tu surowy betonowy sufit oraz fragment ściany. Dzięki temu całość wnętrza zyskało wyrazisty akcent.

Atutem lokalu jest też liczący 100 m kw. ogród, z którego można aktywnie korzystać zwłaszcza latem.

fot. Marcin Grabowiecki

stylizacja: Eliza Mrozińska

źródło: Widawscy Studio Architektury

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Katowice | Eklektyzm | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie