Kolorowy bliźniak we Wrocławiu. Tak urządzili swoją przestrzeń

Ma 100 m kw. Kolorowy bliźniak we Wrocławiu to miejsce, w którym żyje para młodych ludzi z dwoma kotami. Jego wnętrze zaprojektowała Małgorzata Wojtyczka z Wojtyczka Pracownia Projektowa. Powstała barwna przestrzeń pełna pozytywnej energii.

Dom znajduje się na obrzeżach Wrocławia. Jego właściciele mają do swojej dyspozycji sporej wielkości ogród, który jest przedłużeniem salonu. Główną myślą przewodnią projektu miał być kolor. Projektantka postawiła więc na mocne barwy, wyraziste dodatki i mnogość faktur. W efekcie wiosna czy lato zdają się tu trwać cały rok.

Zaprojektowanie wyrazistej, interesującej przestrzeni, to nie zawsze taka prosta sprawa. Spajając życzenia inwestorów i moje wyobrażenie wnętrz w spójną całość, staram się projektować z pewnym umiarem, żeby utrzymać wnętrze w dobrym smaku. Przy mnogości kolorów, wzorów, materiałów i faktur nie można zapominać o wprowadzaniu do wnętrza odrobiny oddechu, miejsc, gdzie wzrok może na chwilę odpocząć, aby po chwili znów zawiesić go na interesujących detalach. To jedna z moich fundamentalnych zasad projektowych – mówi Małgorzata Wojtyczka.

Sercem domu jest kuchnia, która znajduje się na parterze. Projektantka zatopiła ją w błękitach z miedzianymi elementami, które podbijają kolor. Dekoracją na fartuchu kuchennym są oryginalne, geometryczne płytki, a na półwyspie widocznym już od salonu – ryflowana podstawa również w kolorze niebieskim. Inwestorom zależało na stworzeniu strefy dziennej, w której będzie toczyło się życie. Pragnęli, by połączyć salon z kuchnią, a także wydzielić miejsce na stół przy jednoczesnym odseparowaniu stref. Architektka zadziałała tu kolorem, tak aby w każdej strefie dominował inny.

W salonie możemy zaobserwować inspiracje stylem vintage. Odnowiona przez inwestorów komoda została zaaranżowana na ścianie nawiązującej do boazeri, teraz w nieco bardziej współczesnym wydaniu. Całość salonu dopełnia musztardowa kanapa, która dobrze komponuje się z zielenią, a także błękitem. Jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy salonem a kuchnią. Na podłodze zostały wykorzystane panele winylowe Arcydom w ulubiony wzór inwestorów czyli jodełkę. W korytarzu, który prowadzi do salonu zaprojektowana została ukryta szafa, a w niej okrągłe otwory dla kotów. W ten sposób udało się sprytnie ukryć dla nich kuwety.

Architekt Wnętrz Małgorzata Wojtyczka

Na piętrze domu panuje nieco inny klimat niż na parterze. Wnętrze łazienki oraz sypialni nawiązuje do stylu Art deco. Pomieszczenia są ciemniejsze, bardziej klimatyczne, wedle życzenia inwestorów. Mimo iż wnętrza są ciemne nie brakuje w nich kolorów. W sypialni króluje łóżko w odcieniu brudnego różu, które podbija ciepłe tony tapety. Na kapeluszowej lampie, dla której tłem jest czarny sufit, została zawieszona pamiątka pary z podróży na Kubę. Dopełnieniem całego wnętrza jest ciemna winylowa podłoga Arcydom. Drewniane panele i pionowe lustra po bokach łóżka oraz odbijające się w nich stoliki nocne od maavo nadają niepowtarzalnego klimatu. Stoliki z ryflowaną podstawą, które znajdziemy w sypialni i salonie to projekt architektki, jej osobista marka meblowa. Na przeciwko łóżka, zamiast dodatkowego pokoju, została zaprojektowana spora garderoba, której fronty są imitacją miedzi.

Do łazienki można się dostać przechodząc przez jasną klatkę schodową, z ozdobnymi sztukateriami oraz złotą balustradą. Łazienka to ogień! Wchodząc wita nas soczysta czerwień. Dalej uwagę przykuwają hipnotyzujące czarno-białe płytki wykorzystane na podłodze i wykończeniu wanny. W tej niewielkich rozmiarów łazience udało się zmieścić dwie umywalki, na czym bardzo zależało inwestorom. Lustra po obu stronach łazienki optycznie ją powiększyły, dzięki temu można odnieść wrażenie, że jest większa. Elementami dekoracyjnymi są złote uchwyty szafki podumywalkowej, ramy luster oraz armatura. Sporo się tutaj dzieje, jednak wszystko zostało dokładnie przemyślane przez architektkę i każdy zaprojektowany element jest w tym wnętrzu niezbędny.

projekt: WOJTYCZKA Pracownia Projektowa (FB, IG)

zdjęcia: Mood Authors

Czytaj też: Wrocław | Mieszkanie | Wnętrza | Art Deco | Detal | whiteMAD na Instagramie