Kolorowy mural w Gdyni. Wygląda jak znaki drogowe

Kolorowy mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Traffic Design na ścianie budynku w dzielnicy Grabówek w Gdyni. Jego projekt powstał w Studio Feixen w Szwajcarii.

Studio Feixen specjalizuje się w typografii oraz projektowaniu grafik, które często trafiają do przestrzeni publicznych. Estetyka muralu to wizualna zabawa formą komunikatów w przestrzeniach publicznych – inspiracją były znaki drogowe informujące na przykład o trasach szybkiego ruchu.

Mural jest kolejnym przykładem interwencji Stowarzyszenia Traffic Design w przestrzeń miejską, dzięki której zakątki Gdyni zyskują nowe oblicze.

Ta praca zaczęła się od obserwacji znaków drogowych. Robiłem w tym czasie prawo jazdy i szczerze mówiąc, wielu z nich nie rozumiałem, więc były dla mnie po prostu ładnymi kształtami. Kiedy sam eksperymentowałem z tym językiem wizualnym, zauważyłem, jak jest piękny i bezpośredni, kiedy czyta się go z pominięciem znaczenia – mówi autor projektu muralu Felix Pfäffli.

Jednak interpretacja i próba porównania danego znaku na muralu do znaków drogowych pozostaje w kwestii odbiorcy. To widz ma nadać znaczenie wybranej części muralu.


Starałem się przekazać to uczucie ekscytacji ignoranta. Dzięki temu odbiorca może spojrzeć na znaki, tak jakby widział je po raz pierwszy — bez znaczenia i treści. Ale z drugiej strony oczywiście coś w nich jest. Jednak odbiorca sam nadaje im treść, próbując dopasować konkretny znak do znaczenia. Czy to jest woda? Albo to: czy to statek? A tu? Czy to główka cebuli, albo innej rośliny… albo skała? Czy to mógłby być robak? Ale w sumie, dlaczego miałby to być robak? Nikt nie wie tego na pewno – zastanawia się Felix Pfäffli.

Wcześniej pisaliśmy o “pikselowym” muralu, który powstał dzięki Stowarzyszeniu Traffic Design. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ.

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Czytaj też: Gdynia | Murale | Sztuka | Ciekawostki | Elewacja | GrafikawhiteMAD na Instagramie