Instalacja Prisma, fot. Jörg Hempel

Konkurs Design Educates Awards 2021. Nagrody dla innowacyjnych projektów

Nagrody w konkursie Design That Educates Awards 2021 wręczono podczas wydarzenia “Architecture in the Foyer” – dwudniowej konferencji organizowanej przez fundację Laka oraz firmę Solarlux – producenta wielkogabarytowych okien, ogrodów zimowych oraz drzwi harmonijkowych. Wydarzenie odbyło się w Campusie Solarlux w Melle w Niemczech. Jury konkursu, którego członkiem jest polski architekt Piotr Kuczia przyznało nagrody w dziedzinie designu oraz architektury.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Design that Educates Awards wyróżnia najlepsze projekty i realizacje, które cechuje aspekt edukacyjny. Podobnie jak w poprzednich latach jury przyznało nagrody w kategoriach: Architectural design, Product design, Responsive design i Universal design. Wyłoniono też laureatów dwóch nagród specjalnych Solarlux Choice. Członkowie jury to 17 mocnych nazwisk w branży architektury: David Basulto, redaktor naczelny portalu ArchDaily.com, Jürgen Mayer H., Toyo Itō, Alison Brooks ze studio Alison Brooks Architects w Londynie, Farshid Moussavi, profesor Harvard University Graduate School of Design, projektanci Hani Rashid, Konstantin Grcic, Andrés Reisinger, Alain Gilles, Enrica Cavarzan oraz Marco Zavagno z pracowni Zaven we Włoszech, Issa Diabaté z Koffi & Diabaté Group, Hella Jongerius, założycielka holenderskiego Jongeriuslab, niemiecki architekt Hadi Teherani, Aidin Ardjomandi, założyciel Ardjou Design Studio w Iranie, Kristina Bacht, dyrektor Salonu Architektury AIT w Hamburgu oraz jeden z pomysłodawców konkursu polski architekt Piotr Kuczia.

Wyniki konkursu

W kategorii Architectural Design zwyciężył projekt biblioteki Zheshui Natural autorstwa LUO studio. Bibliotekę zbudowano w maleńkiej wsi w środkowych Chinach. To region, który słynie z ogromnych skał i architektury, która często z nich korzysta. Wiele budynków tutaj buduje się tak, by siłę ciężkości przenieść na skalne ściany. Taką metodę wykorzystali architekci, dostawiając bryłę biblioteki do jednego ze wzniesień. Budynek pełni funkcję edukacyjną w dwóch wymiarach – umożliwia dostęp do książek i popularyzuje czytelnictwo oraz uświadamia, czym jest architektura i w jaki sposób można ją kreować.


W kategorii Product design główną nagrodę otrzymała Kristen Tapping. Młoda Brytyjka zdobyła tytuł najlepiej zapowiadającego się projektanta, za projekt koła rowerowego, które wspomaga walkę ze smogiem. Autorka zaprojektowała koło w taki sposób, aby w środku skryć system oczyszczający powietrze. Zestaw filtrów działa, kiedy rowerzysta wprowadza pojazd w ruch. Kristen Tapping będzie rozwijać projekt. Cel jest taki, by zoptymalizować koszt produkcji i następnie sprzedawać koła na masową skalę.


W kategorii Responsive design za najlepszy jury uznało Villę Ypsilon projektu LASSA Architects. To nietypowy dom, który płynnie łączy się z krajobrazem. Budynek ma 150 m kw. powierzchni i zaprojektowany został na planie litery Y. Dach willi został ukształtowany w taki sposób, aby stworzyć trzy wzniesienia. Mieszkańcy mogą więc korzystać z dachu jako dodatkowej przestrzeni – ze szczytu budynku doskonale widać oliwny gaj, który otacza willę.


Nietypowy projekt zwyciężył w kategorii Universal design. Główną nagrodę otrzymała Walda Varbaenen z Belgii. Projektantka stworzyła zestaw emotikon dla osób korzystających z alfabetu Braille’a. Dzięki niej osoby niedowidzące i niewidome mogą korzystać z uśmiechów, smutnych minek i innych ikon, by łatwiej przekazywać towarzyszące im emocje. Emotikony powstały na specjalnej, dziewięciopunktowej siatce. Tradycyjnie system Braille’a bazuje na siatce sześciopunktowej.


W tegorocznej edycji konkursu nagrody Solarlux Choice zdobyły dwa projekty: biblioteka publiczna w Dornbirn w Austrii oraz instalacja Prisma w Schorndorf w Niemczech. Bibliotekę zaprojektował zespół Dietrich | Untertrifaller oraz Christian Schmoelz, z kolei instalacja Prisma to projekt autorstwa duetu schneider+schumacher.

źródło: Design Educates Awards