Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Poznaniu po remoncie

Odnowiono kościół świętego Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów w Poznaniu. Zakończone prace okazały się na tyle efektowne, że projekt ten zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie “Zabytek Zadbany”. Wnętrze wyremontowanego kościoła robi wrażenie.

Remont został doceniony przez jury konkursu, którego celem jest uhonorowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji zabytków. Kościół świętego Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów położone są w pobliżu wzgórza Przemysła, w centrum Poznania. Projekt zwyciężył w kategorii specjalnej: właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem.

Prace remontowe zyskały finansowe wsparcie z budżetu miasta. Przez ostatnich kilka lat Miasto i Starostwo Powiatowe przekazały ponad 3 mln zł na prace przy wyposażeniu i wystroju kościoła. Dzięki dotacjom udało się wzmocnić posadowienie i naprawić konstrukcję budynków. Dodatkowo przeprowadzono renowację polichromii wnętrz i odnowiono fasady. Wyremontowano też kamienne schody znajdujące się przed kościołem. Dziś to jeden z najcenniejszych sakralnych zabytków barokowych Poznania.

W tegorocznej edycji konkursu “Zabytek Zadbany” etap oceny formalnej przeszły 42 obiekty z 13 województw w Polsce. Spośród nich jury wytypowało nagrodzonych i wyróżnionych w 6 kategoriach. Zwycięzcami zostali m.in. budynek mieszkalny “Stara Szwalnia” w Lesznie czy kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Właściciele obiektów otrzymali tabliczki “Zabytek Zadbany”, którymi mogą oznaczyć swoje budynki.


Formalnie kościół świętego Antoniego Padewskiego należy do Klasztoru Franciszkanów w Poznaniu Prowincji Świętego Maksymiliana Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. Obiekt do konkursu zgłosił Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Organizatorem konkursu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gneralny Konserwator Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1975 roku.

źródło: UM Poznań, Zabytek Zadbany

Czytaj też: Poznań | Architektura sakralna | Zabytek | Miasto | Detal | whiteMAD na Instagramie