Krakowianie wybrali swój ArchiBubel. To apartamenty przy al. Grottgera

Zakończył się plebiscyt “ArchiBubel”. Mieszkańcy Krakowa wybierali budynek, którego wygląd i funkcjonalność budzą najwięcej wątpliwości. Na pierwszym miejscu znalazł się budynek przy ulicy Grottgera 34, który zebrał prawie 6 tysięcy głosów internautów. Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków.

W ramach akcji wybierzemy w glosowaniu internetowym budynki, które są najbardziej jaskrawymi przykładami patodeweloperki. W luźnej formie chcemy zwrócić uwagę na poważny problem jakim jest fatalna jakość współczesnej architektury, a zarazem dać mieszkańcom możliwości wypowiedzenia się, które inwestycje najbardziej im się nie podobają – czytamy na stronie archibubel.pl.

Przeprowadzając się do nowego mieszkania oczekujemy, że stanie się domem na długie lata. Miejscem schronienia i przestrzenią do komfortowego życia dla najbliższych. Apartamenty przy al. Grottgera w Krakowie nie do końca oddają taką ideę.

Budynek przy Al. Artura Grottgera w Krakowie zaprojektowali architekci z pracowni Ingarden & Ewý Architekci. To ta sama pracownia, która przygotowała projekt bardzo udanego gmachu Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Wewnątrz nowego budynku powstały mieszkania o różnej wielkości. W ofercie dewelopera były mieszkania z jednym, dwoma i trzema pokojami. Ich powierzchnia wynosi od 42 do 96 m kw.

Mieszkania były promowane jako położone w cichym zakątku dzielnicy Krowodrza, w pobliżu parku i zarazem blisko Starego Miasta. Tyle zalet. Realizacja wzbudziła jednak nasze zaniepokojenie.


Nowoczesna bryła budynku ma szarą elewację o nieregularnym kształcie. Boczna ściana zdradza, że wewnętrzne poziomy zostały przesunięte wobec sąsiednich. Zabieg wprowadził dynamikę, jednak w powstałych szczelinach deweloper zmieścił okna i balkony. Wnęki z jednej strony mają doświetlać wnętrze, jednak są one na tyle małe, że światła może nie być wystarczająco dużo. Dodatkowo bliskość okien sprawia, że stojąc na balkonie można sobie podać rękę z osobą stojącą w sąsiednim oknie. Co powiecie na taki widok?

W plebiscycie ArchiBubel łącznie oddano 18 116 głosów. Drugie miejsce i prawie 4 tysiące głosów zdobyły budynki położone na osiedlu Dywizjonu 303, które sąsiadują ze słupem wysokiego napięcia. Budynki są przez mieszkańców określane mianem “domów pełnych energii”. Trzecie miejsce zajęła tak zwana krakowska matrioszka przy ulicy Centralnej 57. “Matrioszka” zdobyła prawie 1,6 tysięcy głosów.

Niżej zdjęcia zdobywcy pierwszego miejsca:

zdjęcia: Damian Daraż

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staję się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!