Kraków: kultowy neon „Ludwik” ponownie świeci w Nowej Hucie!

O możliwości jego powrotu informowaliśmy pod koniec 2022 r. Neon „Ludwik” ponownie świeci na dachu pawilonu na osiedlu Kazimierzowskim w Nowej Hucie w Krakowie.

Neon powrócił do swojej świetności za sprawą Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie. Instytucja zajmuje się odnową zabytkowych szyldów, które powstały w latach 70. XX wieku. Od wtorku 10 stycznia podziwiać można neon „Ludwik”, wkrótce dołączą do niego kolejne świetlne ozdoby.

Naprawa neonu trwała od września do grudnia ubiegłego roku. Koszt prac szacowany jest na 35 tysięcy złotych. Eksperci najpierw zdemontowali poszczególne korpusy liter, a następnie poddali napis pracom renowacyjnym. Aby upewnić się, jak neon świecił pierwotnie, przebadano oryginalne rurki neonowe.

„Ludwik” jest drugim neonem umieszczonym na budynku pawilonu handlowego, jaki został wyremontowany i uruchomiony na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych. W 2015 r. odnowiono neon „Merkury”, który znajduje się na budynku przy al. Pokoju 14 – czytamy w komunikacie na stronie krakow.pl.

Neon w latach 70. Fotografia archiwalna.

Wkrótce krakowianie będą mogli cieszyć oczy zerkając na kolejne odnowione neony. W planach jest przywrócenie świetności trzem neonom restauracji „Stylowa”. Na wykonanie prac uzyskano już pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Co ważne, odnowiona będzie też elewacja budynku w strefie parterowej. Plan zakłada oczyszczenie ścian, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków. Dodatkowo konserwacji poddaną metalowe elementy markizy. Nad całością prac będzie czuwać konserwator zabytków. Kolejnym neonem, który powróci jest „Jubilatka”.

źródło: UM Kraków

Czytaj też: Neony | Kraków | Ciekawostki | Detal | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie