Kraków ma dylemat. Który projekt siedziska wybrać? Są niemal identyczne

Krakowscy urzędnicy postanowili poradzić się mieszkańców i pytają ich o opinię, które siedziska powinny pojawić się na al. Róż? Problem w tym, że do wyboru są tylko dwa, niemal identyczne projekty, a w przyszłości i tak prawdopodobnie odbędzie się kompleksowa przebudowa al. Róż.

Pytanie do mieszkańców wystosował Zarząd Zieleni Miejskiej, który czeka na opinie i wskazanie jednej z dwóch wersji siedzisk, które pojawią się na al. Róż. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa „Aleja Róż na nowo”.

W pytaniu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprezentował dwa projekty siedzisk. Mają one formę niskich taboretów, z wcięciami na stopnie. Po bokach pokryte są metalem o szarym kolorze, a ich górną część wykonano z paneli o ciepłym kolorze drewna. Jedyną różnicę, jaką dostrzegamy to najniższy panel, który w jednym wariancie jest drewniany, w drugim wariancie wykonany jest z tego samego materiału co boczne ściany.

Liczyliśmy na nieco większą możliwość wyboru siedzisk dla mieszkańców Nowej Huty. Zawężając propozycję do wyboru z zaledwie dwóch niemal identycznych siedzisk urzędnicy zakrzywiają ideę przyświecającą Budżetowi Obywatelskiemu, który ma w jak największym stopniu odpowiadać na aktualne potrzeby mieszkańców. O tym, jak bez wydawania fortuny można tchnąć nowe życie w miejsca publiczne przekonaliśmy się już wielokrotnie. Jednym z naszych ulubionych przykładów są siedziska we Wrocławiu, które pojawiły się nad rzeką:

Mikroinstalacje we Wrocławiu. Genialny pomysł na publiczną przestrzeń

Wrocławskie siedziska były tylko tymczasową instalacją, jednak może właśnie taka forma sprawdziłaby się w Krakowie? W przyszłości wygląd Alei Róż może się jeszcze bardziej zmienić. Na przełomie września i października krakowianie będą mogli głosować na projekt rewitalizacji całej Alei Róż. Pomysł jest taki, aby przywrócić jej pierwotny wygląd, kiedy zamiast betonowego placu było tutaj więcej roślin. Tymczasem projekt „Aleja Róż na nowo”, w ramach którego pojawią się siedziska pochłonie 40 tysięcy złotych. Tyle będzie kosztować projekt i realizacja 10 siedzisk. Nie wiadomo czy ich istnienie będzie uwzględnione w projekcie przebudowy całej al. Róż.

Tak schodki wyglądają obecnie:

Swoje uwagi dotyczące projektu i wyboru siedziska w Krakowie należy zgłaszać do 13 września na adres mailowy biuro@zzm.krakow.pl lub pisemnie na adres: Zarząd ZIeleni Miejskiej w Krakowie, ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków.

źródło: ZZM Kraków