Kraków rozda budki lęgowe dla ptaków. Powstały ze starych mebli i tzw. gabarytów

Kraków rozda budki lęgowe i karmniki dla ptaków w ramach Walentynek. 14 lutego o godz. 12.00 na placu Wszystkich Świętych przedstawiciele MPO Kraków i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka rozdadzą mieszkańcom Krakowa 1 tys. budek i karmników. Akcja jest częścią miejskiej kampanii „Kraków w dobrym klimacie”. Budki lęgowe na walentynki odebrać można na placu Wszystkich Świętych, 14 lutego o godz. 12.00

Współpraca MPO Kraków z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka wpisuje się w wytyczne i ustalenia dotyczące gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym (circular economy). Chodzi o maksymalne, powtórne wykorzystanie wszelkich możliwych odpadów i surowców z nich pochodzących – celem jest maksymalne ograniczenie marnotrawstwa potencjalnej i zawartej w odpadach energii. Unia stawia przed swoimi członkami bardzo ambitne cele, wyśrubowane poziomy recyklingu i znaczące ograniczenia w ilości składowanych odpadów.

W gospodarce o systemie zamkniętym kluczową rolę odgrywa selektywna zbiórka odpadów. Kolejnym krokiem jest znalezienie dla nich i zawartych w nich surowców wtórnych odpowiedniego zastosowania.

Drugie życie mebli – powstaną z nich budki lęgowe 
Dobrym przykładem jest tu drewno. MPO Kraków odbiera od krakowian odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Część z nich mieszkańcy przywożą samodzielnie do Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Krzemienieckiej 40. Firmy i przedsiębiorcy pozbywają się tam palet po przewożonych towarach czy innych odpadów, w tym również drewnianych. Tak pozyskane drewno i elementy pochodzące z drewna mogą być wykorzystane na różne sposoby. Ważne, by drewno wróciło do użycia.

Z całości zebranego drewna wybierane są najlepsze elementy, które od razu nadają się do ponownego użycia. Jest ich jednak stosunkowo niewiele. Kolejna część zebranego drewna (wymieszanego z różnych elementów) jest mielona i przekazywana firmom meblarskim, które wytwarzają z nich płyty meblowe i paździerzowe. Z części robione budki lęgowe dla ptaków i karmniki, a to, co się nie nadaje do innego wykorzystania (drobne części, pył), staje się częścią paliwa alternatywnego, które zastępuje węgiel kamienny w cementowaniach.

W ciągu kilku lat współpracy MPO Kraków i Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka w Krakowie zawisło blisko 16 tys. budek lęgowych.

Czytaj też: Wydarzenia  | Ekologia | Kraków | Architektura w Polsce | Zwierzęta | Budki lęgowe


źródło: Kraków rozda budki lęgowe / krakow.pl 
zdjęcia: krakow.pl  / Bogusław Świerzowski

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły