Książka za worek śmieci. Powraca jedna z naszych ulubionych akcji!

Książka za worek śmieci to zdecydowanie jedna z naszych ulubionych akcji, która jednocześnie promuje czytelnictwo i zachęca do sięgania po książki oraz wspiera środowisko naturalne, poprzez usuwania śmieci z naszego otoczenia. Akcja w tym roku obejmie 16 miast. Nagroda za udział w wydarzeniu jest wyjątkowa: czysta okolica i coś do czytania!

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, archeolożkę, edukatorkę i autorkę książek podróżniczych. Jej uczestnicy sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych uczestników wydarzenia są książki. 

Z moich podróży przywiozłam wiele pięknych wspomnień, ale i smutny obraz zaśmieconego, zniszczonego przez człowieka świata. Problemom ochrony środowiska poświęciłam kilka rozdziałów mojej książki o Indonezji. Już po jej wydaniu, zamiast tylko narzekać, postanowiłam działać – czyli organizować społeczne akcje sprzątania. Jak mogłam podziękować tym, którzy pomagali mi sprzątać? Rozdając im książki! Ta formuła sprawdziła się już od pierwszej akcji “Książka za worek śmieci”, więc z przyjemnością ogłaszam nabór ochotników do kolejnej edycji – mówi Anna Jaklewicz. 

Akcja „Książka za worek śmieci” odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy, a w wymiarze ogólnopolskim będzie to piąta edycja. 

16 września na uczestników wydarzenia w 16 miastach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach, czeka ponad 1000 książek. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi zarejestrują się, a następnie wezmą udział we wspólnym sprzątaniu.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, wejdź na naszą stronę internetową www.ksiazkazaworeksmieci.pl lub odszukaj wydarzenie na Facebooku akcji, wybierz interesujące Cię miasto i wypełnij formularz rejestracyjny. Znajdziesz tam także wszystkie szczegóły dotyczące akcji. W miejscach zbiórki uczestników akcji w Warszawie, Opolu, Katowicach i Łodzi, o recyklingu sprzętu elektrycznego, elektronicznego, baterii i opakowań opowie nasz partner strategiczny – wyjaśnia organizatorka akcji.

Rejestracja ruszyła 27 sierpnia i potrwa do wypełnienia miejsc. Organizatorzy zapewniają 50 książek dla dorosłych i 20 dla dzieci w każdym mieście, łącznie aż 1120 wartościowych publikacji. W tym roku wybór lektur będzie szeroki – na uczestników czekają głównie polskie reportaże, literatura podróżnicza, poradniki i kryminały.

W samym wydarzeniu jednak nie chodzi o nagrodę, ta jest symboliczna. Chodzi o czyste środowisko, o promowanie zaangażowania społecznego i współodpowiedzialności za stan naszej planety. No i o cudowną moc działania w grupie – dodaje pomysłodawczyni akcji.

Partnerem strategicznym akcji i jej sponsorem jest ASEKOL PL – Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Dotychczas we wszystkich odsłonach akcji „Książka za worek śmieci” wzięło udział około 2800 osób i zebrano ponad 100 ton śmieci.

Linki do rejestracji na akcję „Książka za worek śmieci” w poszczególnych miastach:

 1. BIAŁYSTOK https://forms.gle/DvVeLYuF2oVRzcos6 
 2. BYDGOSZCZ https://forms.gle/TioMjcEEmFFigivCA
 3. GDAŃSK https://forms.gle/pHeNN1yLMFknmaJg7
 4. GORZÓW WIELKOPOLSKI https://forms.gle/cHSxVTy2X97U6U5W6 
 5. KATOWICE https://forms.gle/T3HcPUxFDggRNwAS7 
 6. KIELCE https://forms.gle/GxPWUVw1ysSV5QuF8 
 7. KRAKÓW https://forms.gle/Y1zVTuHEe6qjQdEY8
 8. LUBLIN https://forms.gle/i9GG1SV1Lj7zasut5
 9. ŁÓDŹ https://forms.gle/fWkBEM8WFaM4dfBW6 
 10. OLSZTYN https://forms.gle/FMjtV8dWjCYyM5Fa6
 11. OPOLE https://forms.gle/RJhLFKKGna6CkBHr7
 12. POZNAŃ https://forms.gle/jHx66enK3gKgVgUE8
 13. RZESZÓW https://forms.gle/jb5E6V1x9i3oA1RZ6 
 14. SZCZECIN https://forms.gle/7iUZxoMgNAZmJf3ZA
 15. WARSZAWA https://forms.gle/7PArg1PqVeBYQMvRA
 16. WROCŁAW https://forms.gle/cSHdSNXxty1PmR559

ORGANIZATOR AKCJI: ANNA JAKLEWICZ:  www.facebook.com/ksiazkazaworeksmieci, http://ksiazkazaworeksmieci.pl/ 

Czytaj też: Edukacja | Ciekawostki | Ekologia | Las | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły