Książkomaty w Poznaniu. Dzięki nim wypożyczysz książki z Biblioteki Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu ma pierwsze książkomaty. Urządzenia umożliwiają korzystanie ze zbiorów uczelni nowym i dotychczasowym czytelnikom. Książkomaty ustawiono w odległych od biblioteki miejscach, dzięki czemu mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do zbiorów.

W sumie ustawiono 9 książkomatów. Pozostałe dwa zostaną zamontowane do końca stycznia 2022 r. Wkrótce rozpoczną się testy urządzeń, szkolenia bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów w drugiej połowie marca. Dopiero wtedy poznamy dokładne zasady wypożyczania książek.

Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają do nich słabszy dostęp. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców, na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.

W każdym książkomacie są 93 skrytki na książki. Do skrytki z powodzeniem zmieści się kilka publikacji, oznacza to że jeden książkomat w teorii może pomieścić nawet trzy tysiące książek.


Gdzie w Poznaniu można znaleźć książkomaty?

Książkomat nr 1: Antoninek – ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu
Książkomat nr 2: os. Lecha 121
Książkomat nr 3: Górczyn – ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda)
Książkomat nr 4: os. Kwiatowe – ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka)
Książkomat nr 5: Ławica – ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45
Książkomat nr 6: Rataje – ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132
Książkomat nr 7: Rataje – ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55
Książkomat nr 8: Starołęka – przy pętli autobusowej Starołęka
Książkomat nr 9: Strzeszyn – ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego
Książkomat nr 10: Szczepankowo – ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D
Książkomat nr 11: Świerczewo – teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu “Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu “Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Czytaj też: Edukacja | Ciekawostki | Poznań | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań