To nie miał być typowy sklep z książkami. Projektując księgarnie M.I. architekci postawili na oryginalny projekt, który nie tylko umożliwi efektowną ekspozycję woluminów, ale stworzy przyjazne miejsce, które będzie popularyzować czytelnictwo. 

Księgarnię otwarto w liczącym pięć milionów mieszkańców mieście Harbin w Chinach. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni HMA Architects & Designers. Projektanci inspirowali się pasmem górskim Wielkim Chinganem, który położony jest w północno-wschodnich Chinach. Ich celem było stworzenie wnętrza, które nawiązuje do przyrody poprzez wykorzystane materiały, rzeźbiarskie meble i rośliny. Dlatego sporo tutaj elementów wykonanych z drewna oraz opływowych kształtów.

Powierzchnia księgarni liczy 2000 m kw. Wchodząc do środka gości wita ogromna  przestrzeń o wysokości siedmiu kondygnacji, w której główną rolę gra gigantyczny, centralnie umieszczony regał z książkami. Wokół niego zbudowano schody, które prowadzą do najwyżej położonej części. Dodatkowo we wnętrzu znalazły się wystające platformy – to strefy pracy i relaksu, w których można się rozsiąść z ulubioną książką w dłoni. Całość jest dobrze doświetlona – jedna z wysokich ścian jest mocno przeszklona i kadruje widoki na centrum miasta.

zdjęcia: Eiichi Kano (źródło: HMA Architects & Designers)