Kuchnia z widokiem. Restauracja Tarasowa We Wrocławiu już otwarta

Restauracja Tarasowa to lokal z bogatą historią. Po prawie stu latach nieobecności restauracja wraca do mieszkańców. Jej klimatyczne wnętrze zaprojektowali architekci z wrocławskiej pracowni CUDO.

W koncepcji całej restauracji ważne było wyeksponowanie atrakcyjnych widoków, restauracja znajduje się bowiem w zabytkowej Hali Stulecia, w której otoczeniu jest dużo zieleni i Fontanna Multimedialna. Architekci chcieli zatrzeć granicę między wnętrzem, a Pergolą.

Przywróciliśmy transparentność całego założenia poprzez odsłonięcie obu witryn – wewnętrznej i zewnętrznej. Chcemy ponownie wykorzystać system otwierania elewacji i wpuścić do wnętrza nie tylko powietrze, lecz również zieleń i całe wrażenie przebywania w kompleksie Hali Stulecia – opisują autorzy projektu.

Przy witrynie pojawiły się eleganckie i mięsiste kurtyny w dość niestandardowym ustawieniu – dzięki ułożeniu ich prostopadle do przeszkleń odsłonięto obraz na przestrzeń przed budynkiem. Kurtyny pełnią nie tylko funkcję estetyczną i akustyczną, ale też są przegrodą między stolikami co stwarza poczucie intymności i właścicielom pozwala na swobodne aranżowanie przestrzeni pod spotkania większych grup.

Ważnym elementem, który towarzyszył architektom było przedłużenie i podkreślenie układu tarasowego całości terenu – włącznie z restauracją. Dlatego pojawił się dodatkowy taras w środku restauracji.

Dokonując wyboru materiałów do projektu główną inspiracją była sama Hala Stulecia i jej otoczenie. Miętowo-szary odcień zasłon został dobrany do kolorystyki charakterystycznych kolumn, złoty kolor akcentów to inspiracja z przeszklenia kopuły Hali, z kolei płyty z jasnego lastryko, z zielonymi drobinkami pozwoliły na przemycenie do wnętrza jeszcze większej ilości zieleni i nawiązują do natury widocznej na Pergoli. Z kolei przytulności i szlachetności nadają elementy z drewna w głębokim i dojrzałym odcieniu.


Materiały są nawiązaniem do tego co zastaliśmy, ale forma i funkcja są bardzo współczesne. To restauracja naszych czasów, nie tylko pod kątem wystroju lecz również sposobu funkcjonowania. Jest niesamowicie kompatybilna i daje wiele możliwości ustawienia i łączenia poszczególnych stref. Dlatego znajdziemy tu miejsce na każdą okazję, od eleganckiej kolacji we dwoje, po dużą rezerwację na celebrowanie ważnych chwil w gronie najbliższych – dodają autorzy projektu.

Co dla projektantów było największym wyzwaniem? Restauracja Tarasowa znajduje się w budynku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w przestrzeni brakuje ścian, a całość jest mocno przeszklona. Największym wyzwaniem było więc osadzenie współczesnego projektu w kontekście historycznym tego miejsca.

Tak zaprojektowany lokal ma być miejscem spotkań, dlatego dominantą całego założenia jest długi, elegancki bar.

fot. ZASOBY STUDIO

Czytaj też: Restauracja | Wnętrza | Wrocław | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie