Kultowe schody na Wildzie w Poznaniu wróciły! Przypominają te z lat 30.

Zakończyły się roboty budowlane, dzięki której schody na poznańskiej Wildzie znowu będą otwarte dla mieszkańców. To zaprojektowana przez architekta Władysława Czarneckiego konstrukcja, która łączy ulicę Dolna Wilda z Górną Wildą.

Idea była taka, aby schody zyskały wygląd nawiązujący do pierwotnego projektu z lat 30. XX wieku. O budowę schodów w takiej formie ubiegali się sami mieszkańcy dzielnicy. Elementem, który ma wyróżniać schody będą lampiony w stylu art déco, które pojawią się po obu stronach schodów.

Wykonawca przebudowy zgłosił gotowość do odbioru końcowego robót. Jeśli procedura odbioru zakończy się pomyślnie, ze schodów będzie można korzystać w drugiej połowie lipca – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Przebudowa schodów była konieczna ze względu na ich stan techniczny. Od listopada 2019 r., gdy rozpoczął się ich gruntowny remont, były dopuszczone do użytkowania warunkowo, a mieszkańcy mogli poruszać się po nich jedynie wydzielonymi pasami.

schody na Wildzie


W wyniku robót schody na Wildzie zostały odtworzone w niemal pierwotnej formie. Ich użytkownicy będą mogli  korzystać z nich bezpiecznie, ponieważ nie tylko zyskały solidną konstrukcję, lecz również zostały objęte monitoringiem, a po zmroku będą oświetlane lampami w stylu art déco. Przy ścianach bocznych zaprojektowano elementy umożliwiające prowadzenie roweru, a na sąsiadującym terenie – nasadzenia nowych roślin.

Czytaj też: Poznań | Renowacja | Meble miejskie

źródło: UM Poznań