Kultowy bar mleczny Mewa we Wrocławiu w nowej odsłonie

Niewiele trzeba, aby poprawić wygląd lokalu. Przykładem jest bar mleczny Mewa, który zyskał odświeżoną elewację i tablicę informacyjną.

Bar mleczny Mewa znajduje się przy ulicy Drobnera 4 we Wrocławiu. To jeden z najstarszych barów mlecznych działających w stolicy Dolnego Śląska. Niemal codziennie ustawiają się przed nim kolejki fanów pierogów ruskich. Renowację zewnętrznej części lokalu udało się przeprowadzić z inicjatywy Fundacji Dom Pokoju. Projekt witryny przygotowały Ewa Głowacka i Magdalena Wiśniewska. Zmiany nie były duże, projektantki ograniczyły się do renowacji elewacji i montażu tablicy informacyjnej. Jednak nawet tak skromny zakres prac dowodzi, że do poprawy wizerunku lokali wystarczy dobry pomysł i trochę farby.

Wiedziałyśmy, że projekt musi odpowiadać randze miejsca i sentymentowi, którym jest darzone. Nie mógł być zbyt inwazyjny stylistycznie, a z drugiej strony miał wnieść powiew świeżości. Chciałyśmy, by Mewa pozostała Mewą, a nie sprawiała wrażenia modnej hipsterskiej restauracji – mówią autorki projektu.

Głównym punktem odniesienia dla projektantek był rozpoznawalny i charakterystyczny szyld semaforowy. W ramach prac delikatnie odświeżono kształt mewy oraz typografię znaku. Krój pisma użyty w znaku posłużył do stworzenia napisu na gzymsie oraz tablicy z menu we wnętrzu.

bar mleczny mewa


Elewacja lokalu została odmalowana tak, by zapobiec pojawiającym się tagom i graffiti, a także zwiększyć jej widoczność. Aby uporać się z chaosem informacyjnym w środku, sięgnięto po tablicę magnetyczną, do której teraz przyczepiane są nazwy dań i ceny.

Tak lokal wyglądał przed remontem:

Akcję udało się przeprowadzić z inicjatywy działaczy Fundacji Dom Pokoju. Uruchomili oni projekt „Dobry Widok we Wrocławiu”, w ramach którego wspierają lokalnych przedsiębiorców w tworzeniu dobrze zaprojektowanych witryn, które zachęcą klientów do odwiedzenia danego miejsca. Do współpracy nad metamorfozami zaprosili lokalnych projektantów, ekspertów i aktywistów. Działacze skupieni w Dobrym Widoku nie proponują wyłącznie doraźnych rozwiązań, ale też organizują wydarzenia poświęcone estetyce i funkcjonalności przestrzeni publicznej.

Projekt Dobry Widok we Wrocławiu realizowany jest przez Fundację Dom Pokoju, przy wsparciu Biura Rozwoju Gospodarczego. Finansowany jest ze środków gminy Wrocław oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w Sieci.

Czytaj więcej: Metamorfoza | Wrocław | Bar  | Restauracja | Identyfikacja wizualna

źródło: Fundacja Dom Pokoju (www.dobrywidok.com)