Kultowy neon „Albatros” został wpisany do rejestru zabytków!

Neon zdobi gmach restauracji Albatros, która w Augustowie działa już prawie 60 lat. Decyzję o wpisaniu go do rejestru podjęła profesor Małgorzata Dajnowicz podlaska konserwator zabytków.

Restauracja Albatros w Augustowie otwarta została w 1962 roku. To charakterystyczny budynek przy ul. Mostowej 3, który zaprojektowany został przez architekta Henryka Gomółkę. Mimo że budynek jest dobrym przykładem powojennego modernizmu to samego obiektu nie udało się objąć ochroną konserwatorską. Powodem jest generalny remont, który został tu przeprowadzony kilkanaście lat temu. Niestety podczas prac przekształcono oryginalną bryłę i zmieniono fasadę, na której pojawiła się warstwa docieplająca.

Na szczęście do rejestru zabytków udało się wpisać neon „Albatros”. Neon ma formę stylizowanego napisu, malowanego od frontu na biało, a po bokach na kolor srebrny.

Czcionka wyrazu jest stylizowana zamaszyście nakreśloną pierwszą literą “A”, płynnie łączącą się z kolejnymi literami szyldu – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Neon skonstruowany został ze szklanych rurek, które wypełnia gaz szlachetny – neon. To właśnie dzięki niemu napis świeci na czerwono. Świetlna instalacja zachowała się w dobrym stanie, była regularnie serwisowana i naprawiana. Podczas jednego z remontów wykonanych po 2002 r. nieznacznie został zmieniony kształt litery “T”. Zmiana ta polegała na skróceniu poprzeczki. W pierwotnej wersji wydłużona poprzeczka kończyła się dużo dalej niż sam napis „Albatros”.

neon Albatros


Zabytkowy szyld jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Augustowa. Mimo nieznacznych modyfikacji, wciąż posiada walory artystyczne, a jego zachowanie leży w interesie społecznym – dodała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Wniosek o wpisanie neonu do rejestru zabytków złożyła Augustowska Spółdzielnia Spożywców “Społem” w Augustowie będąca właścicielem restauracji.

Czytaj też: Neon | Identyfikacja wizualna | Sztuka | Ciekawostki | Restauracja  | Zabytek

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku