Mniej samochodów, więcej zieleni. Kwiatowa w Poznaniu z nową zielenią!

Kwiatowa w Poznaniu z nową zielenią! Zgodnie z zapowiedziami rozpoczyna się sadzenie nowych drzew i zieleni w centrum. Pojawią się one m.in. na przebudowanej ul, Kwiatowej, odnowionej ul. Karmelickiej oraz ul. Mostowej.  Liczba zanieczyszczeń pyłowych na ulicy bez drzew to nawet 13 tys. drobin na litr powietrza, gdy na ulicy z nimi, liczba zmniejsza się do ok. 4 tys. drobin/l.  Drzewa bardzo pozytywnie wpływają również na mikroklimat ulicy, dają przechodniom cień podczas upalnych dni. 

Ulica Kwiatowa w Poznaniu z nową zielenią
Na ul. Kwiatowej, między ulicami Półwiejską a Rybaki, posadzonych zostało dziesięć wiśni piłkowanych “Royal Burgundy”, wokół których rosnąć będzie 261 krzewów tawuły japońskiej “Dart’s Red”.

Przebudowa na ul. Kwiatowej były kolejnym etapem rewitalizacji centrum Poznania. Jezdnia i chodniki uzyskały nawierzchnię z kostki granitowej, powstały nowe dojazdy do posesji oraz nowe oświetlenie.

“Kwiatowa po przebudowie będzie ulicą godną swojej nazwy – z większą ilością zieleni niskiej, kwiatów oraz nowymi drzewami posadzonymi w przygotowanych wcześniej klombach. Zieleń pojawi się także w innych miejscach w centrum – na ulicach Karmelickiej i Mostowej. Zieleń nie tylko poprawia estetykę okolicy, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie m.in. redukując zanieczyszczenia powietrza.” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.


W celu uspokojenia ruchu i poprawy bezpieczeństwa, na ul. Kwiatowej, na którą wjazd możliwy jest wyłącznie od strony ul. Półwiejskiej,  została wprowadzona tzw. strefa zamieszkania. Zaprojektowana zieleń nie utrudni dostaw czy też ruchu pojazdów ratunkowych, ale wymusi znacznie wolniejsze przejazdy.

Mieszkańcy ulicy Kwiatowej oraz sąsiedniej Półwiejskiej mogą korzystać z obowiązujących godzin dla dostaw (od 8.00 do 10.00), aby w razie potrzeby, bez dodatkowych formalności, podjechać pod dom. Ci, którzy parkują pojazdy poza pasem drogowym – np. na podwórku – mogą wystąpić do Zarządu Dróg Miejskich o warunki wjazdu, by dojechać do swojej posesji o każdej godzinie. Dla pozostałych kierowców ten odcinek ulicy Kwiatowej jest niedostępny. Nie ma tam również możliwości parkowania samochodów.

Ulica Kwiatowa powstała w XIX wieku i początkowo odgrywała rolę przejścia między ulicami: Półwiejską, Rybaki i Łąkową, w związku z czym nie posiadała żadnej nazwy. W drugiej połowie XIX wieku, o nazwę toczono nawet spór. W końcu ustalono, że nosić będzie miano Kwiatowej – podobną ulicę zlikwidowano wtedy w zupełnie innym miejscu Poznania.

Znacząca zabudowa ulicy nastąpiła na przełomie XIX i XX w. Wtedy to zabudowano trakt okazałymi 4- i 5-piętrowymi kamienicami w duchu secesji i historyzmu. Z kamienic wyróżnia się budynek pod numerem 9, dekorowany motywami roślinnymi. Według Marcina Libickiego jest to jeden z laboratoryjnych przykładów sztuki dekoracyjnej początku XX wieku. 

Nie tylko ulica Kwiatowa…
Na ul. Karmelickiej część szerokiego chodnika wydzielono by przywrócić tam zieleń. Wzdłuż ulicy, na prawie dwóch metrach szerokości, posadzono już cztery platany. Wkrótce pojawią się tam także krzewy, byliny oraz trawy ozdobne. Wśród nich można wymienić róże i proso rózgowate, które będą “cieszyć oczy” mieszkańców i przechodniów.

Odtworzenie zieleni przyulicznej wiązało się z koniecznością zmiany sposobu parkowania. Parkowanie po wschodniej stronie ulicy przeniesione zostało na jezdnię. Dzięki temu samochody nie tarasują i nie niszczą już chodnika.

Nowe nasadzenia na ulicy Mostowej
We wrześniu posadzono krzewy i trawy po wschodniej stronie ulicy Mostowej. W najbliższym czasie przybędzie tam także kilka lip drobnolistnych i klonów polnych.

Wiosną tego roku ulica zyskała krzewy i drzewa w miejscach, które wcześniej były zabrukowane, ale nie były wykorzystywane przez pieszych czy kierowców. Po wschodniej stronie ulicy, na odcinku od ulicy Wierzbowej do Ewangelickiej posadzone zostaną drzewa, krzewy i ozdobne trawy w kolejnych, zabrukowanych do tej pory miejscach. Posadzono tam 170 sztuk krzewów i traw. Drzewa sadzone będą późną jesienią, kiedy warunki agrotechniczne będą właściwe do nasadzeń.

Czytaj też: Ekologia | Rośliny | Poznań | Miasto | Zieleń | Beton | Urbanistyka | Architektura

źródło: poznan.pl