Lampa, którą możesz wszędzie zabrać. Poznajcie projekt Vespertine

Lampa Vespertine to projekt dwóch studentów – Tima Schützea i Maxa Hausmanna z Niemiec. Projekt Vespertine trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Projekt Vespertine odwołuje się do pierwotnej potrzeby człowieka, którą jest dostęp do światła. Lampa, którą zaprojektowali posiada akumulator, dlatego można ją zabrać na spacer, wyjazd pod namiot czy traktować jako dodatkowe źródło światła w mieszkaniu. Specjalny projekt sprawia, że można łatwo zawiesić ją nad stołem jadalni.

Duet projektantów zwrócił uwagę, że od zachodu słońca aż do świtu, nasze życie oświetla sztuczne światło. Kiedy tylko robi się ciemno, szukamy miejsc, które są oświetlone. Spacerując nocą po parku przemieszczamy się od źródła światła do źródła światła, zamiast zabrać ze sobą lampę.

Vespertine łączy archetyp znanej lampy sufitowej z mobilną technologią oświetleniową. Zwisając z sufitu jako lampa wisząca, Vespertine ładuje zintegrowane akumulatory do użytku mobilnego. Prostym ruchem magnetyczna wtyczka zostaje zwolniona i Vespertine staje się przenośnym źródłem światła dla działań poza światłem dziennym, tworząc nastrój świetlny zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.


Całość ma kształt stożka. Górną część lampy stanowi uchwyt z przyciskiem i wspomnianym już zaczepem. To właśnie tutaj projektanci skryli akumulator. Dolną część stanowi klosz, który obrócony w dłoni przypomina wiązkę światła z latarki.

Tim Schütze i Max Hausmann studiują w Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. Wykorzystują swoją pasję do badań kulturowych oraz interesują się nowymi technologiami w kontekście wykorzystania ich w społeczeństwie.

fot. Tim Schütze, Max Hausmann, z archiwum projektantów

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Oświetlenie | Lampy | Detal | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły