Lampa ze skórek pomarańczy nazwana Ohmie została zaprojektowana przez projektantów z mediolańskiej pracowni Krill Design. Lampa powstaje dzięki technologii druku 3D. Jej głównym materiałem są bioodpady powstające przy produkcji soków z cytrusów.
Mediolański start-up Krill Design zaprojektował lampę powstającą ze skórek sycylijskich pomarańczy. Dotykowa lampa może być kompostowana razem z organicznymi odpadami domowymi, co ma pozwolić na redukcję plastiku na wysypiskach śmieci. Do stworzenia jednej lampki projektanci potrzebują zaledwie 2-3 skórek z całych pomarańczy. Skórki pochodzą od jednego z producentów soków z prowincji Messyna na Sycylii.
Co równie ciekawe, lampki powstają dzięki technologii druku 3D. Skórki z pomarańczy są suszone, a następnie mielone i przetwarzane na granulat. Ten po podgrzaniu zyskuje plastyczną formę, która może być jako wkład (filament) do drukarki 3D.
„Gdy skórki dotrą do naszego biura w Mediolanie, są suszone –organiczne skrawki muszą mieć poziomwilgotności poniżej 4procent – mielone na drobny proszek i przesiewane, aby upewnić się, że wszystkie ziarna są wystarczająco drobne. Sproszkowane skórki są następnie wysyłane do zakładu mieszającego, gdzie dodawane są do skrobi roślinnej. Następnie pomarańczowy biopolimer jest zmieniany w granulat. Po tym, wytłaczamy pomarańczowy filament z granulatu i używamy go w drukarce 3D, aby ożywić Ohmie” – mówią projektanci
Jak dodają autorzy lampa ze skórek pomarańczy to sposób na zwrócenie się w kierunku gospodarki cyrkularnej, gdzie wiele materiałów, czy odpadów, zamiast trafić na wysypisko śmieci, może zostać ponownie przetworzonych i wykorzystanych.
Czytaj też: Ekologia | Oświetlenie | Technologia | Recykling | Rośliny | Ciekawostki
źródło: Krill Design
zdjęcia: Krill Design.