Lampy Arigato: trójka projektantów stworzyła dizajnerski hit

Arigato to seria lamp, które z powodzeniem odnajdą się w każdej przestrzeni. Ich uniwersalność docenili już klienci z Zachodniej Europy. Arigato oświetlają bowiem wnętrza hoteli między innymi w Londynie i Zurychu.

Ich historia sięga 2006 r. Wtedy to w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu, trójka przyjaciół postanowiła założyć studio projektowe GRUPA PRODUCTS. Trio szalenie zdolnych projektantów stanowią: Filip Despot, Tihana Gotovuša i Ivana Pavić. Zespół GRUPA specjalizuje się w projektowaniu lamp, które nastawione są na komfort użytkowania. W ich portfolio znajdziemy lampy zarówno kolorowe jak i o kontrastowych barwach (projektanci uwielbiają czerń i biel), które zawsze charakteryzuje przemyślana i nowoczesna forma.

Lampy Arigato zaprojektował zespół architektów GRUPA

W ich portfolio można znaleźć cztery serie lamp. Jedną z nich jest Arigato. W języku japońskim „arigato” oznacza „dziękuję”. Słowo proste i urocze, prawda? Taka też idea przyświecała projektantom podczas pracy nad zaprojektowaniem lamp. W efekcie tych prac powstała seria, która dobrze odnajduje się niemal w każdym pomieszczeniu: podłogowa pojedyncza i podwójna, ścienna – kinkiet, stołowa oraz sufitowa. Ta ostatnia również występuje w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Tym, co spodobało nam się w kolekcji Arigato najbardziej jest jej wszechstronność. Lampy pasują zarówno do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jak i tych bardziej tradycyjnych. Dodatkowym plusem jest jakość wykonania i świadomość projektantów w kwestii detalu. Chorwackie trio zadbało, by wydobywające się z Arigato światło było przyjazne dla odbiorców – żarówkę przysłania specjalny panel, który kieruje światło do białego klosza i sprawia, że te równomiernie pada tam, gdzie chcemy. Lampą można bowiem sterować i ustawiać kierunek światła, umożliwia to specjalne, aluminiowe ramię.

Po lamy Arigato często sięgają polscy architekci (pracownia Razoo Architekci, Kasia Orwat Design) i właściciele najlepszych hoteli, którzy kładą nacisk na wystrój wnętrz. Przykładem są między innymi: Nobu Hotel w Londynie, Acasa Suites w Zurychu czy Hotel Kompas w Dubrowniku. Wszędzie tam gościom towarzyszą właśnie skromne lampy Arigato.

Produkty marki GRUPA PRODUCTS można z powodzeniem dostać w Polsce. Dystrybutorem w naszym kraju jest Pufa Design. Lampy występują w kolorach białym i czarnym, można je kupić w sklepie online Pufa Design. Zapytaliśmy przedstawicieli Pufa Design, o to, który model polscy klienci lubią najbardziej. Okazuje się, że jest to… kinkiet! I nie ma co się dziwić, sami chcielibyśmy taką mieć w naszej redakcji!

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły