Lampy Huby oświetliły Park Leśny w Gdyni. Energię czerpią ze słońca

Lampy Huby zaprojektowała grupa Mozi. To zespół projektantów, architektów i konstruktorów, których łączy pasja do tworzenia przedmiotów inspirowanych naturą.

Pod szyldem Mozi wykonują meble, instalacje i rzeźby. Przykładem są lampy Huby, których kształt przypomina grzyby huby rosnące na drzewach.

Wykonane przez nas lampy, oprócz podstawowej funkcji jak oświetlanie drogi, nawigują przechodniów poruszających się po oksywskim parku, na trakcie pieszym przez Park Leśny, trasie łączącej górne i dolne Oksywie. Światło umożliwia lepszą orientację w terenie. Wprowadzenie takich zmian w przestrzeni publicznej wpływa na poprawę jakości, dostępności i funkcjonalności przestrzeni gdyńskiej dzielnicy objętej rewitalizacją – tłumaczą projektanci Mozi.

Lampy Huby są niezależnie zasilane z ogniw fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwala na przymocowanie lampy w dowolnym miejscu. Lampy są również zaprogramowane w taki sposób, by reagowały na podczerwień oraz światło sąsiedniej lampy i w odpowiedzi włączały się, dając możliwość uruchomienia się kolejnym lampom.

Kształt lampy nie jest wybrany przypadkowo. Projektanci opracowali jej kształt myśląc o tej konkretnej lokalizacji. Huba drzewna stanowi często nieodłączny element parków i lasów. Z racji, że huba podlega ochronie, a niektóre jej gatunki są pod ścisła ochroną, forma klosza lampy został ściągnięta z martwej huby powalonego drzewa.


Huby są przykładem sztuki site-specific, stworzonej z myślą o zintegrowaniu z konkretną przestrzenią. Twórcom zależało, aby cały proces projektowania i realizacji zadania nadmiernie nie ingerował w naturalne środowisko lasu. Instalacja świetlna, z poszanowaniem fauny i flory pozwala oswoić dziki charakter przestrzeni parku. Więcej informacji znajdziecie na profilu MOZI na Facebooku (TUTAJ) oraz Instagramie (TUTAJ).

Zadanie jest realizowane w ramach projektu pn. Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego
Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Rośliny | Lampy | Oświetlenie | whiteMAD na Instagramie

fot. Morskie Szepty, Magdalena Kasperczyk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły