Lampy jak rzeźby. Projekt MOD Oliwii Ledzińskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Ich projekt zwyciężył w konkursie Additive Design Contest, który jest organizowany przez Designtech. Lampy MOD projektu Oliwii Ledzińskiej zostały najlepiej ocenione w kategorii Artwork. Z tej okazji projekt polskiej projektantki został zaprezentowany publicznie podczas Milan Design Week.

Kolekcję lamp MOD zaprojektowała Oliwia Ledzińska. To małe świetlne przedmioty, które wykonane zostały z pomocą druku 3D. Kolekcja składa się z lekkich obiektów o organicznych kształtach. Projekt jest eksperymentem artystycznym, łączącym tradycyjne rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Praca łączy estetykę i funkcjonalność oraz zachęca do refleksji nad relacjami między ludźmi, naturą i technologią. Projektantka wykorzystała zarówno techniki ręczne, jak i cyfrowe do tworzenia zupełnie nowych form.

Wyszłam z założenia, że zupełnie inne rzeczy tworzymy rękami, a zupełnie inne w programie 3D. Z tego powodu połączyłem obie techniki, tworząc formy zupełnie nowe w mojej pracy. Dzięki drukowi 3D projekt “MOD” uwzględnia kryterium innowacyjności kształtu, mogąc tworzyć niezwykłe, organiczne formy, które nie byłyby możliwe przy użyciu tradycyjnych metod. Każdy obiekt świetlny jest fascynującym połączeniem surowości i mechaniki druku 3D, widocznej w fakturze, oraz organicznych kształtów, które zostały precyzyjnie wymodelowane ręcznie. Ta opływowa bryła doskonale współgra z nowoczesną technologią, tworząc niezwykłe dzieła rzemiosła o niepowtarzalnym charakterze – mówi autorka projektu.

Pracując nad kolekcją projektantka inspirowała się swoją wcześniejszą pracą – obrazami pełnymi biofilnych i organicznych motywów. Lampy są swego rodzaju trójwymiarową interpretacją tych obrazów. Proces twórczy rozpoczął się od przygotowania szkicu koncepcji, następnie przygotowała modele w masie plastycznej. Kolejnym krokiem było skanowanie obiektów i modelowanie wirtualne za pomocą programów komputerowych.


MOD doceniło jury konkursu Additive Design Contest organizowanego przez Designtec. Polska projektantka zwyciężyła w nim w kategorii Artworks. Nagrodą jest możliwość prezentacji projektu publiczności podczas Milan Design Week. Gratulujemy!

_

O projektantce:

Oliwia Ledzińska ukończyła wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest wielokrotną laureatką międzynarodowych konkursów projektowych, a jej prace były prezentowane w Polsce, Niemczech, Holandii, Włoszech, Belgii, Tajwanie, Chinach i Dubaju, podczas wystaw i targów. Na swoim koncie ma m.in. nagrodę Green Concept Design Award, iF DesignTalent Award oraz tytuł Najlepszego Polskiego Projektanta poniżej 30 roku życia. Na co dzień jest zaangażowana w rozwijanie projektu NOWO oraz kierowanie własnym studiem projektowym, gdzie wspólnie z firmami poszukuje zrównoważonych rozwiązań projektowych.

projekt: Oliwia Ledzińska

źródło: Oliwia Ledzińska, DesignTech

Czytaj też: Oświetlenie | Lampy | Rzeźba | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie