Lampy wiszące do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia sufitowego to właśnie lampy wiszące nastręczają nam największych trudności podczas aranżacji wnętrz. Rozumiejąc, jak doskonały efekt wizualny są w stanie stworzyć, wskazujemy na najważniejsze czynniki, na które musisz zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup do swojego salonu.

Lampy wiszące, czyli prosty sposób na efektowny salon

Najważniejsze miejsce w domu, w którym przychodzi nam się zrelaksować przy ulubionym serialu, książce, czy podczas spotkań w gronie przyjaciół, wymaga szczególnej uwagi. Stworzenie właściwego, przyjaznego dla nas klimatu, odpowiadającego potrzebom i indywidualnemu poczuciu estetyki, będzie zależało od wielu aspektów. Jednym z kluczowych pozostanie – bez zaskoczenia – oświetlenie.

Po latach dominacji bardziej minimalistycznych plafonów i oświetlenia punktowego lampy wiszące wracają do naszych salonów w pełni chwały. Ich odpowiednie wpasowanie w pomieszczenie jest jednak trudniejsze ze względu na większe wymiary. Parametry, takie jak długość zwisów i wielkość kloszy potrafią znacznie wpłynąć na estetykę pomieszczenia, dodając mu smaku, bądź wręcz przeciwnie – rzucając się w oczy złym doborem.

Pamiętaj, że lampa wisząca jest zwykle głównym oświetleniem wnętrza, które ma za zadanie dostarczać jak najszerszy strumień światła. By doświetlić wybrane obszary, możesz zastosować oddzielne oprawy oczkowe, kinkiety lub inne, bardziej oszczędne w swej formie rozwiązania. W ten sposób unikniesz przepełnienia przestrzeni, o które – zwłaszcza w przypadku rozłożystych modeli, takich jak żyrandole – naprawdę nietrudno.

Wysokość lamp wiszących a wymiary salonu

Całkowita wysokość lampy będzie kluczową kwestią. Większe modele najczęściej umieszcza się bliżej sufitu, by nie dominowały nad resztą wystroju. Mniejsze np. popularne w minimalistycznych wnętrzach słupki, można montować trochę niżej.

Zaleca się, by klosz w standardowych salonach o wysokości 2,5 m znajdował się około 80 cm od sufitu bądź w granicach 1,9-2,1 m od podłogi, przy czym największą rolę odegrają tu wymiary pomieszczenia. Jeśli twoja lampa ma wisieć nad stołem, powinna znajdować się odrobinę niżej, ok. 1,5-1,7 m nad ziemią. W dobrych modelach lamp wiszących występują regulowane zwisy, pomagające dostosować całość pod własne potrzeby.

Lampy wiszące do salonu – jaka barwa światła?

Parametry źródła światła, które zastosujesz w swojej lampie wiszącej, są kluczowe w kreowaniu odpowiedniego klimatu. Po pierwsze, zastosowane żarówki nie mogą nas oślepiać. Światło musi być równomierne i sprawdzać się we wszystkich typowych czynnościach, takich jak oglądanie telewizji, czy czytanie. Jeśli zdecydujesz się na energooszczędne żarówki LED, zwróć uwagę na strumień świetlny (wyrażany w lumenach), który będzie determinował natężenie światła (w odróżnieniu od mocy, którą kierowaliśmy się w żarówkach tradycyjnych). Drugą kwestię będzie stanowiła barwa. W pokojach dziennych najczęściej wykorzystuje się źródła światła o barwie ciepłej 2200-3000K, które wprawiają nas w odprężający, relaksujący nastrój. Jeśli zależy ci na jak największej uniwersalności, postaw na barwę neutralną 4000K, najbardziej zbliżoną do światła dziennego.

Jaki styl lamp wiszących do salonu?

Bez zaskoczenia – lampa wisząca, którą wybierzesz, musi być jak najlepiej dopasowana do salonu. Fani industrialnych form powinni stawiać na modele loftowe, czerpiące garściami z funkcjonalności wzornictwa przemysłowego, a zwolennicy stylu skandynawskiego na przyjemne, ciepłe i oszczędne formy. Kolor lampy dobiera się według koloru ścian – dzięki temu wszystko będzie ze sobą idealnie korespondowało, tworząc spójną całość, który zachwyci twoich gości. Gwarantując ci jednocześnie pełen relaks po ciężkim dniu.

Artykuł sponsorowany