Las łęgowy w Oświęcimiu. Jego przyrodę prezentuje nowa ścieżka ekologiczna

W Oświęcimiu powstaje edukacyjna ścieżka ekologiczna dla osób lubiących spacery i obcowanie z naturą. W urokliwie położonym lesie łęgowym nad rzeką Sołą będzie można najpełniej korzystać z niej wiosną, kiedy dzika przyroda budzi się do życia. Użytek ekologiczny pięknie prezentuje się jednak też teraz, w zimowej scenerii.

Nowa trasa edukacyjna powstaje dzięki współpracy Miasta Oświęcim i firmy Synthos, które finansują to przedsięwzięcie. Stworzenie właśnie w tym miejscu ścieżki edukacyjnej ma zachęcić oświęcimskie rodziny oraz turystów do spędzania aktywnie czasu na łonie przyrody i dobrej zabawy. Towarzyszyć im będzie bóbr Bobuś, który będzie przybliżać ciekawostki związane z przyrodą lasu łęgowego. To użytek ekologiczny, który został utworzony w 1998 roku w celu zachowania naturalnych fragmentów łęgów topolowo-wierzbowych oraz istniejącej na tym terenie flory i fauny ze względów naukowych, dydaktycznych i przyrodniczych. Zajmuje powierzchnię aż ponad 28 hektarów i oczywiście można spotkać w nim także prawdziwe bobry.


– Chcemy pokazać bogactwo flory i fauny oraz unikatowości tego miejsca, które leży w pobliżu Soły i Starego Miasta. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na trasie ścieżki edukacyjnej, poznać walory miejsca jakim jest Las łęgowy – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Ścieżka będzie także idealnym miejscem do plenerowych lekcji biologii i ekologii dla przedszkolaków czy dzieci ze szkół podstawowych, ale zapewne zainteresuje też osoby starsze – dodaje.

Spacerując ścieżką będzie można zapoznać się z informacjami umieszczonymi na 11 tablicach. Każdy będzie miał możliwość, w formie aktywnej zabawy, odkrywania bogactwa świata przyrody, między innymi rozpoznając ryby żyjące w Sole, gatunki drzew, podążając tropami zwierząt, dowiadując się o roślinach – w tym pyłkodajnych i nektarodajnych.

Trasa ścieżki w formie pętli okalającej las łęgowy zaczyna się przy ul. Przecznej w rejonie Klubu Sportowego „Soła”. Dwuipółkilometrowy odcinek będzie można pokonać w niecałą godzinę. W jego trakcie będzie też czas na odpoczynek w parku Pojednania Narodów na Kamieńcu. Na trasie można będzie spotkać hotel dla owadów, wysłuchać ptasich treli na jednej z tablic, która zawiera imitację głosów ptaków czy zobaczyć starorzecze Soły. Ścieżka edukacyjna będzie dostępna o każdej porze roku. Montaż tablic zakończy się pod koniec grudnia.

Tekst: Tomasz Kobylański, materiały UM Oświęcim

Zdjęcia: Jarosław Fiedor, materiały UM Oświęcim

Zobacz również: Ekologia | Zwierzęta | Identyfikacja wizualna | Oświęcim